Dobre warunki do dojrzenia Merkurego

Dobre warunki do dojrzenia MerkuregoNa przełomie lipca i sierpnia z powodzeniem możemy obserwować jedną z najmniej zbadanych planet - Merkurego. Jako planeta wewnętrzna znajduje się dla ziemskiego obserwatora zawsze bardzo blisko Słońca, dlatego jest trudna do obserwacji.

Mimo, iż znajduje się ona znacznie bliżej Ziemi niż Mars, Jowisz czy Saturn, to w porównaniu z nimi o Merkurym wiadomo stosunkowo niewiele. Ze względu na problemy natury technicznej zbadały go dotychczas tylko dwie sondy. Od marca 2011 na orbicie Merkurego przebywa sonda NASA o nazwie MESSENGER mająca na celu zbadanie i wykonanie mapy całego globu.


Merkury w maksimum swojego blasku jest jaśniejszy od najjaśniejszych gwiazd na niebie. Jest to efekt niewielkiej odległości kątowej jaka dzieli Merkurego od Słońca na naszym niebie. Oba ciała przebywają zawsze blisko siebie, przez co planeta jest albo niewidoczna, albo można ją dojrzeć tuż po zachodzie Słońca lub tuż przed jego wschodem. Bywają jednak krótkie okresy w których warunki do jej obserwacji wyraźnie się polepszają.

Takim korzystnym okresem w tym roku jest właśnie przełom lipca i sierpnia. Godzinę przed wschodem Słońca, a więc około godziny 4 rano, Merkurego dojrzymy około 5 stopni nad wschodnim horyzontem. Trochę wyżej od niego, o kilka stopni na zachód świecą dwie inne jasne planety: Mars i Jowisz. Najlepsze warunki do obserwacji planety wystąpią w okolicach 4 sierpnia.

Zachęcamy do obserwacji! Niech po raz kolejny zmniejszy się liczba osób, które nie widziały Merkurego, bo podobno bardzo trudno go dostrzec!

Jeśli ktoś teraz nie dojrzy Merkurego, będzie musiał poczekać do okolic 17 listopada. Wtedy znów Merkury pojawi się na porannym niebie.

Odsłony: 4564