Misja SOHO przedłużona do 2009 roku

Misja SOHO przedłużona do 2009 rokuEuropejska Agencja Kosmiczna (ESA) podała wczoraj na swoich stronach informację o przedłużeniu misji satelity SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) do grudnia 2009. Stało się to możliwe dzięki zapewnieniu nowych funduszy.

Od startu 2 grudnia 1995 roku SOHO dostarcza wyjątkowych danych na temat Słońca - i to nie tylko strony, zwróconej akurat w stronę Ziemi, lecz - dzięki rozwiniętej niedawno technice - także strony niewidocznej.

Ponad 2300 naukowców opublikowało prace, wykorzystujące dane, dostarczone przez SOHO. W ciągu ostatnich dwóch lat praktycznie codziennie ukazywała się praca, opracowana dzięki danym z tego satelity.

W ciągu najbliższych dwóch lat do SOHO dołączy kolejnych pięć obserwatoriów orbitalnych. ESA partycypuje w dwóch projektach. Japońska agencja kosmiczna JAXA jeszcze w tym roku wyniesie na orbitę laboratorium Solar B. ESA udostępni do łączności swoją stację w Svalbardzie (terytorium zależne Norwegii) w zamian za prawo do korzystania z gromadzonych danych.

W przyszłym roku ESA zamierza umieścić na orbicie minisondę Proba-2, będącą uzupełnieniem znajdującej się na SOHO kamery EIT. EIT obserwuje powstawanie i wczesny rozwój erupcji słonecznych, Proba-2 będzie w stanie śledzić ich dalsze losy.

Plany NASA to umieszczenie na orbicie jeszcze w tym roku pary obserwatoriów STEREO oraz misja SDO (Solar Dynamics Observatory), planowana na 2008 rok.

Wszystkie te misje są elementami międzynarodowego programu badania Słońca o nazwie International Living With a Star, którego kulminacją ma być umieszczenie na orbicie przez ESA w 2015 roku satelity Solar Orbiter, który ma zbliżyć się do Słońca i zebrać z najbliższej odległości dane o procesach, zachodzących w naszej macierzystej gwieździe.

Odsłony: 2699
Kategoria: