Ultramasywna czarna dziura Holm 15A

Ultramasywna czarna dziura Holm 15AZespół Kianuscha Mehrgana pochwalił się zarejestrowaniem kolosalnej czarnej dziury, zalegającej w centrum galaktyki eliptycznej Holmberg 15A.  Jest ona tak duża, że pomieściłaby w sobie cały nasz układ słoneczny. Jest większa niż średnia "supermasywna" czarna dziura, co w terminologii naukowców oznacza "ultramasywną" czarną dziurę.

Nowo odkryta czarna dziura jest ok. 6 razy większa od M87*, czarnej dziury w centrum galaktyki M87, której horyzont zdarzeń udało się sfotografować na początku tego roku. Obiekt jest prawie 10 000 razy większy od Sagittariusa A*, supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej.

Początkowo sądzono, że Holm 15A naprawdę miał monstrualną masę: naukowcy oszacowali jego masę nawet 300 miliardów większą niż Słońce, jednak ostatnie dokładne pomiary „zredukowały” masę do 40 miliardów razy.

Zdaniem portalu Science Alert, dzięki temu można uznać ją za jedną z największych czarnych dziur, jakie kiedykolwiek zaobserwowano. Tytuł największej wciąż utrzymuje TON 618, czyli galaktyka z "ultramasywną" czarną dziurą o masie 66 miliardów razy większej niż masa Słońca.

Odsłony: 1514
Kategoria: