Przejście Merkurego (tranzyt) na tle tarczy Słońca 11 listopada 2019

Przed nami jedno z najważniejszych zjawisk na niebie w 2019 roku. W  dniu  11  listopada  2019  r.  wystąpi  rzadkie  zjawisko  przejścia  Merkurego  na  tle  tarczy Słońca. Przejście Merkurego na tle tarczy Słońca czyli tak zwany tranzyt Merkurego to zjawisko astronomiczne zachodzące wtedy, kiedy planeta Merkury znajduje się między Ziemią i Słońcem. Merkury jest wówczas widoczny na tle tarczy słonecznej w postaci powoli przemieszczającej się ciemnej małej plamki. Poprzednie takie zjawisko można było obserwować w Polsce w 2016 r., następne wystąpi dopiero w 2032 r.

Tegoroczne przejście Merkurego na tle tarczy słonecznej ujrzymy w niespełna połowicznym wydaniu. Zjawisko w sumie potrwa 5 godzin 29 minut, z czego w Polsce widoczne będzie przez około 2-2,5 godziny (w pierwszej części tranzytu). Dla porównania, tranzyt sprzed trzech lat mogliśmy obserwować przez ponad 7,5 godziny.

Najlepszymi terenami w ujęciu globalnym będą w tym wypadku przeważające obszary Oceany Atlantyckiego, wschodnie wybrzeża Stanów Zjednoczonych i praktycznie cała Ameryka Południowa. Europa Środkowa i Afryka ujrzą tylko pierwszą część tranzytu, a większość Ameryki Północnej drugą. Im dalej będziemy przebywać na zachód tym dłużej będzie możliwa obserwacja. Azja i Australia zjawiska nie ujrzą w ogóle.


PRZEBIEG ZJAWISKA:

Pierwszy kontakt (zetknięcie się krawędzi tarczy Merkurego z krawędzią tarczy słonecznej od zewnątrz): 13:35 czasu polskiego
Drugi kontakt: 13:37 czasu polskiego (Tarcza Merkurego widoczna w całości na tle Słońca)
Maksimum zjawiska: 16:20 czasu polskiego (Najgłębsze zanurzenie tarczy Merkurego na tle Słońca)
Trzeci kontakt: 19:03 czasu polskiego (Niewidoczny)
Czwarty kontakt: 19:04 czasu polskiego (Niewidoczny)


 

Przypominamy: Do obserwacji tranzytu konieczne będzie posiadanie odpowiedniego przyrządu obserwacyjnego takiego jak teleskop, luneta czy też lornetka. Musimy jednak pamiętać, że obserwacja tymi przyrządami bez posiadania odpowiednich filtrów grozi nawet utratą wzroku!

 

Odsłony: 19564