Odkryto największą planetę

Odkryto największą planetę - AstronomiaUżywając, automatycznych teleskopów znanych jako HAT, astronomowie z instytutu Smithsonian z USA dokonali odkrycia planety, która jest inna od znanych nam planet. Została nazwana HAT-1 i okrąża jedną z gwiazd układu podwójnego ADS 16402, położonego 450 tys. lat świetlnych stąd - w konstelacji Lacerta.

Odkryta planeta jest jedną z największych. Jej promień to ok. 1,38 promienia Jowisza. Masa planety jest o połowę mniejsza od Jowisza, natomiast jej gęstość stanowi jedynie 1/4 gęstości wody.

Odkrycie to zmieniło w opinii badaczy CfA (Center for Astrophysics) kierunek analizy nowo-poznanych faktów. Wcześniej HD 209458b która była znacznie-bo 20% większa niż przewidywała teoria, mogła być potraktowana jako wyjątek, ale odkrycie HAT-p1 stanowiącej o 24 % większą sugeruje że być może ''coś'' zostało przeoczone w trakcie tworzenia teorii formowania się planet.

 

Planeta HAT-P-1 w wizji artysty. Źródło: David A. Aguilar (CfA).


Teoretycy już wielokrotnie starali się odnaleźć wyjaśnienie powstania tak dużej planety jak HD 209458b, ale jak dotychczas bezskutecznie, wiec dopóki nie odnajdzie się ostateczne wyjaśnienie i w świetle nowych odkryć odpowiedz na szereg pytań pozostanie tajemnicą.

Źródło: http://spaceflightnow.com/

Zdjęcie i miniaturka: http://spaceflightnow.com/

Odsłony: 3078
Kategoria: