33 Misja Promu DISCOVERY

33 Misja Promu DISCOVERY - Astronomia8 grudnia 2006 roku o godzinie 02:38 UTC pierwszy raz po czterech latach odbędzie się nocny start amerykańskiego promu kosmicznego Discovery. Będzie to 33 misja tego promu i 117 amerykańskiego programu lotów wahadłowców. W tym roku przeprowadzono trzy loty wahadłowców.

Za każdym razem promy startowały w dzień, by można było zrobić wyraźne zdjęcia osłony zewnętrznego zbiornika paliwa. Właśnie kawałek takiej osłony, który oderwał się podczas startu, był przyczyną katastrofy promu Columbia w 2003 roku.

Główne cele misji STS-116 to dostarczenie i zamontowanie na ISS metalowego segmentu konstrukcji ITS P5 i wymiana na stacji instalacji elektrycznej. Dzięki zmianom, stacja zacznie pobierać prąd z dodanych podczas poprzedniej misji (STS-115) nowych baterii słonecznych.

W skład załogi promu wchodzą:


Mark Polansky - dowódca - NASA
William Oefelein - pilot - NASA
Robert Curbeam - specjalista misji - NASA
Joan Higginbotham - specjalista misji - NASA
Nicholas Patrick - specjalista misji - NASA
Christer Fuglesang - specjalista misji - ESA Szwecja
Sunita Lyn Williams - członek załogi - NASA

41-letnia Amerykanka, komandor Sunita Lyn Williams jest trzecią kobietą, która znajdzie się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zastąpi ona na ISS Niemca, Thomasa Reitera, który po półrocznym pobycie na stacji, wróci na Ziemię.
Podczas misji zostaną przeprowadzone trzy spacery kosmiczne.
Przez wielu astronautów i pracowników NASA, misja STS-116 jest postrzegana jako najtrudniejsza z pozostałych do końca konstrukcji ISS misji. Powrót promu zaplanowano na 18 grudnia 2006 roku.

Źródło: http://pl.wikipedia.org

Odsłony: 2175
Kategoria: