Budowa bazy NASA na Księżycu

Budowa bazy NASA na Księżycu - AstronomiaAmerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) planuje budowę stałej bazy na Księżycu, służącej astronautom jako przystanek w przyszłych wyprawach na Marsa i do innych części Układu Słonecznego. Będzie ona miała wielkość średniej wielkości centrum handlowego i powstanie około 2024 roku.

Powstanie ona najprawdopodobniej na jednym z biegunów księżycowych. Znajdują się tam bowiem kratery mogące zawierać cenne gazy, jak hel-3, który można wykorzystać do produkcji paliwa nuklearnego. Bieguny są też niemal stale wystawione na działanie światła słonecznego, co pozwoli na generowanie energii słonecznej.
Wg NASA, misje załogowe na satelitę Ziemi zostaną wznowione w 2020 roku. Początkowo będą latać na Księżyc czteroosobowe grupy astronautów i przebywać tam około tygodnia. Stopniowo zamierza się wydłużać czas ich pobytu, a po kilku latach zbudować stałą stację kosmiczną.
Rakiety i pojazdy kosmiczne dowożące astronautów na Księżyc będą wyłącznie amerykańskie. NASA liczy jednak na współpracę innych krajów w budowie bazy. Wymienia się tu takie państwa jak Wielka Brytania, Australia, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Chiny, Indie, Rosja, Ukraina i Korea Południowa.

 

Odsłony: 2592
Kategoria: