Czarna dziura pochłania gwiazdę

Czarna dziura pochłania gwiazdę - AstronomiaTeleskop Galaxy Evolution Explorer należący do agencji NASA, orbitujący wokół Ziemi wykonał zdjęcia gwiazdy, odległej od Układu Słonecznego o 4 mld lat świetlnych, która jest rozrywana i pochłaniana przez olbrzymią czarną dziurę. Wydarzenie to obserwowane jest także przy pomocy teleskopu rejestrującego promieniowanie rentgenowskie Chandra X- Ray oraz naziemnych teleskopów na Hawajach.

To jest bardzo rzadkie zjawisko i po raz pierwszy astronomowie mogą zobaczyć cały jego przebieg. Bieguny są też niemal stale wystawione na działanie światła słonecznego, co pozwoli na generowanie energii słonecznej. Wg NASA, misje załogowe na satelitę Ziemi zostaną wznowione w 2020 roku. Początkowo będą latać na Księżyc czteroosobowe grupy astronautów i przebywać tam około tygodnia. Stopniowo zamierza się wydłużać czas ich pobytu, a po kilku latach zbudować stałą stację kosmiczną.

Rakiety i pojazdy kosmiczne dowożące astronautów na Księżyc będą wyłącznie amerykańskie. NASA liczy jednak na współpracę innych krajów w budowie bazy. Wymienia się tu takie państwa jak Wielka Brytania, Australia, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Chiny, Indie, Rosja, Ukraina i Korea Południowa.

Odsłony: 2892
Kategoria: