Corot poszuka planet podobnych do Ziemi

Corot poszuka planet podobnych do Ziemi - AstronomiaStartująca z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie rosyjska rakieta Sojuz-Fregat wyniosła na orbitę francuskiego satelitę naukowego Corot do poszukiwania planet typu ziemskiego, krążących wokół innych gwiazd. Start nastąpił o godzinie 17.23 czasu moskiewskiego (15.23 czasu polskiego).

W 50 minut później satelita znalazł się na zaplanowanej kołowej orbicie polarnej, odległej od powierzchni Ziemi o około 900 kilometrów. Misja COROT jest wspólnym przedsięwzięciem francuskiej Państwowej Agencji Kosmicznej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, która dostarczyła oprzyrządowanie komputerowe satelity.

Zainstalowany na pokładzie satelity teleskop optyczny będzie w stanie wykrywać planety z materii skalnej o wielkości kilkakrotnie większej niż Ziemia. Znalezione dotąd w sąsiedztwie innych gwiazd planety to wyłącznie skupiska płynnego i zestalonego gazu, analogiczne do Jowisza i innych planet zewnętrznych Układu Słonecznego.

Astronomowie przypuszczają, ze wokół innych gwiazd krążą również planety o budowie skalnej, niedostępne obserwacji z Ziemi. Jak się zakłada, COROT powinien odkryć od 10 do 40 takich obiektów, a ponadto kolejne planety gazowe.

Odsłony: 2129
Kategoria: