Morze metanu na Tytanie - najnowsze zdjęcia z kosmosu

Morze metanu na Tytanie - najnowsze zdjęcia z kosmosu - AstronomiaNa największym księżycu Saturna odkryto morza metanu. Pomogły w tym zdjęcia nadesłane przez sondę Cassini. Mogą one posłużyć do badania przeszłości także naszej planety. Tytan jest jedynym księżycem w układzie słonecznym, który posiada gęstą atmosferę. W jej skład wchodzi głównie azot, i - w niewielkich ilościach - metan.

Astronomowie od dawna sądzili, że na powierzchni księżyca mogą istnieć metanowe jeziora albo nawet morza. Na łamach tygodnika "Nature" piszą teraz, że analiza najnowszych zdjęć z sondy Cassini tę teorię potwierdza. Autorzy publikacji sugerują też, że księżyc ten jest obok Ziemi jedynym ciałem w naszym układzie planetarnym, na którym w lecie jeziora wysychają, a zimą - po intensywnych opadach - zwiększają swoje rozmiary.

Tytan jest szczególnie interesujący dla naukowców; jego atmosfera jest bowiem podobna do tej, jaka istniała na Ziemi około czterech miliardów lat temu. Duża ilość związków organicznych na powierzchni Tytana wskazuje na teoretyczną możliwość istnienia tam życia. Prawdopodobieństwo to zmniejszają jednak bardzo niskie temperatury - przy powierzchni około minus 180 stopni Celsjusza.

Bezzałogowa sonda Cassini, skonstruowana wspólnie przez inżynierów z Europy i USA została wystrzelona z Ziemi dziesięć lat temu. Zjawiska zachodzące na Saturnie i w jego okolicach bada od ponad dwóch lat. Źródło: wp.pl

Odsłony: 13186
Kategoria: