Diamentowa asteroida uderzyła w Ziemię

Diamentowa asteroida uderzyła w Ziemię - AstronomiaCzarne diamenty mogą pochodzić z kosmosu - informuje pismo "Astrophysical Journal Letters". Powstały prawdopodobnie podczas wybuchu supernowych i miały pierwotnie wielkość liczoną w kilometrach. Prawdopodobnie co najmniej dwa takie asteroidy uderzyły w Ziemię.

Według Jozsefa Garai i Stephena Haggerty z Florida International University oraz Sandeepa Rekhi i marka Chance'a z Case Western Reserve University czarne diamenty - zwane z portugalska carbonado - pochodzą z kosmosu.

"Zwykłe" diamenty, znajdowane na przykład w Afryce Południowej czy na Syberii, powstały głęboko pod powierzchnią Ziemi i wydostały się na zewnątrz dzięki wulkanom.

W trakcie badań w czarnych diamentach udało się wykryć pierwiastki śladowe świadczące o pozaziemskim pochodzeniu - azot i wodór, którego dużo jest w przestrzeni międzygwiezdnej.

Spotykane tylko w centralnej Afryce oraz Brazylii czarne diamenty przypominają wyglądem bryłki porowatego węgla - dlatego Portugalczycy nazwali je "carbonado". W odróżnieniu od bezbarwnych diamentów carbonado stosowane są tylko do wyrobu wierteł i materiałów ściernych. Źródło: wp.pl

Odsłony: 3671
Kategoria: