"Progress" połączył się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną

"Progress" połączył się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną - Astronomia20 stycznia 2007 o godz. 02:58 UTC bezzałogowy rosyjski statek transportowy "Progress M-59" połączył się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Statek wystartował 18 stycznia 2007 o godz. 02:12 UTC z kosmodromu w Bajkonurze. Jego zadaniem było dostarczenie załodze stacji 2,5 ton paliwa, a także żywności i innych zapasów.

Na pokładzie stacji przebywa obecnie dwóch Amerykanów i jeden Rosjanin. Progress to bezzałogowy transportowy statek kosmiczny, zaprojektowany na bazie kapsuły Sojuz. Obecnie pojazdy Progress służą do zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Każdy z 3-4 wystrzeliwywanych w ciągu roku pojazdów pozostaje zacumowany do stacji do czasu przybycia następnego.
Pojazdy Progress dostarczały zaopatrzenie do wszystkich stacji kosmicznych od czasu stacji Salut 6. Głównym powodem powstania pojazdów były oszczędności, gdyż długoterminowy pobyt kosmonautów na orbicie wymagałby takiej ilości zaopatrzenia, której nie byłby w stanie dostarczyć Sojuz. Kosmonauta potrzebował około 30 kilogramów zaopatrzenia dziennie, czyli 5,4 tony na pół roku pobytu na stacji.

Pojazd Progress w drodze na ISS

Progress jest zbliżony kształtem i rozmiarami do Sojuza i składa się z trzech modułów:

- Ciśnieniowego modułu przedniego, zawierającego zaopatrzenie dla załogi, m.in. żywność - świeżą i pakowaną, ubrania, wyposażenie naukowe i korespondencję.
- Moduł lądownika zastąpiono niehermetycznym modułem paliwowym, o przewodach biegnących po zewnętrznej powierzchni pojazdu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ewentualny wyciek toksycznych gazów nie doprowadziłby do zanieczyszczenia atmosfery stacji.
- Moduł napędowy pozostał w niezmienionej formie w stosunku do modułu Sojuza, i zawiera silniki manewrowe wykorzystywane przy automatycznym dokowaniu.

Prace nad pojazdem rozpoczęto w 1973 roku, pod oznaczeniem 11F615A15. Projekt ukończono w lutym 1974 roku, a pierwszy pojazd był gotowy do startu w listopadzie 1977. Progress 1 wystrzelono 20 stycznia 1978 roku przy pomocy rakiety wynoszącej pojazdy Sojuz.

Pojazd pozostaje w użyciu, jako statek dostawczy dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Rosyjskie bezzałogowe statki towarowe "Progress" i załogowe "Sojuz" były jedynymi pojazdami umożliwiającymi dotarcie do stacji w okresie, w którym nie latały amerykańskie wahadłowce.

Podobnie jak Sojuz, a w przeciwieństwie do większości pojazdów amerykańskich, Progress posiada automatyczny system dokowania ze stacją. System można wyłączyć i dokować ręcznie, jednak w większości wypadków pojazd dokuje autonomicznie.

Europejska Agencja Kosmiczna ESA opracowuje własny statek dostawczy, Automatic Transfer Vehicle. Pierwszy z tych pojazdów, ochrzczony imieniem Juliusz Verne, ma zostać wystrzelony w pierwszej połowie 2007 roku. Będzie zdolny przenosić 7,5 tony ładunku - około trzy razy więcej, niż Progress, i ma być wystrzeliwywany co 12 miesięcy za pomocą rakiety Ariane 5.

Źródło i zdjęcia: http://wikipedia.org

Odsłony: 2571
Kategoria: