Życie na Marsie....

Życie na Marsie.... - Astronomia

Badania mające na celu odnalezienie śladów życia na Marsie nie przyniosły ostatnio zbyt optymistycznych wyników, gdyż sondy nie znalazły żadnych śladów. Wg naukowców muszą one kopać głębiej w młodych kraterach, żlebach aby jakiekolwiek żyjące komórki nie zostały zniszczone przez promieniowanie kosmiczne.

Jedynym takim dobrze zapowiadającym się miejscem jest obszar Elysium, znajdujący się w pobliżu zamarzniętego morza. Tak uważa grupa naukowców z University College London, pod przewodnictwem Lewisa Dartnella. Opublikowali oni swoje wnioski w czasopiśmie Geophysical Research Letters w wydaniu z 30 stycznia b.r.

"Znalezienie życia na Marsie zależy od występowania ciekłej wody na jego powierzchni. Jednak ostatnim razem woda ciekła była na Marsie miliardy lat temu. Nawet najodporniejsze komórki które znamy nie przetrwałyby tak długo wystawione na działanie promieniowania kosmicznego." – twierdzi Dartnell.

W odróżnieniu od Ziemi, Mars ma wielokrotnie rzadszą atmosferę, która nie chroni przed promieniowaniem kosmicznym. Naukowcy opracowywali model dawki promieniowania docierającego do planety. Pozwoliło im to oszacować czas przetrwania jakichkolwiek żywych komórek.

Źródło i zdjęcia: http://spaceflightnow.com

Odsłony: 2510
Kategoria: