Sonda Rosetta sfotografowała planetoidę Lutetia

Sonda Rosetta sfotografowała planetoidę Lutetia - AstronomiaEuropejska sonda Rosetta wykonała pierwsze zdjęcia planetoidy Lutetia. To jeden z obiektów, które zbada ta zaplanowana na wiele lat misja. Rosetta wystartowała 2 marca 2004 r. Głównym celem misji jest kometa Czuriumowa-Gierasimienki (67P Churyumov-Gerasimenko), do której sonda ma dotrzeć w 2014 r.

W drodze do niej zbada przy okazji dwie planetoidy - Steins, oznaczoną też numerem 2867, oraz właśnie Lutetię, numer 21 na liście planetoid. Pierwszą spotka we wrześniu 2008 r., a drugą dwa lata później, w czerwcu 2010 r. Minie je w odległości zaledwie kilku tysięcy kilometrów.

Pierwsze zdjęcia Lutetii zostały wykonane 2 i 3 stycznia 2007 r. z odległości 245 milionów km od planetoidy. Tak wczesne obserwacje mają pozwolić ustalić kierunek rotacji planetoidy. Wiadomo, że ma ona średnicę około 100 km.

Pod koniec lutego Rosetta minie Marsa, którego pole grawitacyjne wykorzysta do przyspieszenia i zmiany swojej trajektorii. Potem czeka ją jeszcze kolejna grawitacyjna asysta, od Ziemi. Sama planetoida została odkryta w 1852 r. przez niemieckiego astronoma i malarza Hermanna Goldschmidta. Goldshmidt większość życia spędził we Francji. Planetoidę odkrył w Paryżu i stąd jej imię - od łacińskiej nazwy Paryża.

Nazwa sondy wzięła się od "Kamienia z Rosetty", który znaleźli żołnierze Napoleona w 1799 r. w Egipcie. Dzięki temu, iż na kamieniu znajdował się ten sam tekst napisany po grecku i po egipsku, naukowcom udało się w końcu rozszyfrować egipskie hieroglify.

Badacze mają nadzieję, że misja sondy będzie równie przełomowa i odsłoni przed nami tajemnice początków Układu Słonecznego, gdyż, jak się sądzi, komety i planetoidy istniały już zanim powstały planety.

Rosetta ma zostać sztucznym satelitą komety oraz umieścić na jej jądrze lądownik Philae. Jeden z elementów lądownika został wykonany w Polsce w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Będą to pierwsze długotrwałe badania komety.
Źródło: www.onet.pl

Odsłony: 12766
Kategoria: