Cassini zaobserwował, jak gigantyczna chmura pochłania północny biegun Tytana

Cassini zaobserwował, jak gigantyczna chmura pochłania północny biegun TytanaOlbrzymia chmura wielkości połowy Stanów Zjednoczonych została sfotografowana na księżycu Saturna - Tytanie przez sondę Cassini. Chmura ta może być odpowiedzialna za substancję, którą napełniają się jeziora odkryte w zeszłym roku przez tą sondę.

Chmura rozciąga się w dół do 60 stopni szerokości geograficznej północnej, ma w przybliżeniu 2,400 kilometrów (1,490 mil) średnicy i pochłania prawie cały biegun północy Tytana.
Obraz został uzyskany 29 grudnia 2006, przez sondę Cassini. Naukowcy przewidzieli ten system chmur ale nigdy nie był on tak dokładnie widoczny jak teraz. "Wiedzieliśmy, że ta chmura tam jest, ale byliśmy zdumieni jej wielkością i strukturą," powiedział doktor Christophe Sotin z Uniwersytetu Nantes, Francja.

Naukowcy poinformowali w zeszłym roku, że jeziora przy biegunie północnym są częściowo napełnione i coś wydaje się z nich parować, prawdopodobnie powoduje to powstawanie tych zwałów chmur, które składają się z etanu, metanu i innych pierwiastków organicznych. Te wnioski umacniają nas w przekonaniu pomysł, że metan opada na powierzchnię jezior a następnie odparowuje formując chmury. Naukowcy porównują ten cykl metanu do hydrologicznego cyklu na Ziemi, nazywając go "metan-ologic cykl."

Naziemne obserwacje wskazują, iż system chmur przychodzi i idzie w parze z porami roku. Pora roku na Tytanie trwa około siedem lat ziemskich. Naukowcy oceniają, że ta chmura będzie w pobliżu przez kilka lat. Ponieważ pory roku zmieniają się, naukowcy spodziewają się przesuwania tych chmur i jezior od północnego bieguna na południowy.

Źródło: http://spaceflightnow.com

Odsłony: 12670