Kolejne strzały w Księżyc

Kolejne strzały w Księżyc - AstronomiaZatwierdzono kolejną misję księżycową, której celem będzie wybicie dwóch kraterów w okolicach południowego bieguna Srebrnego Globu i zbadanie zasobności tamtych obszarów w wodę - poinformowała NASA. Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) to misja księżycowa, której start zaplanowano na październik 2008 roku.

Kilka miesięcy później, w styczniu 2009 roku, ma ona zderzyć się z powierzchnią Księżyca wybijając w niej krater w okolicach południowego bieguna.

NASA właśnie zatwierdziła tę misję do finansowania przeznaczając jej budżet wysokości 79 milionów dolarów, który nie obejmuje jeszcze kosztów samego startu. LCROSS zostanie wyniesiony Atlasem V razem z inną sondą o nazwie Lunar Reconnaissance Orbiter. Po oddzieleniu się ostatniego członu rakiety o nazwie Centaur, LCROSS użyje go jako pocisku, celując nim w znajdujące się zawsze w cieniu głębokie wnętrza kraterów z południowego bieguna naszego naturalnego satelity.

Zderzenie ważącego ponad 2 tony pocisku z Księżycem wyrzuci w przestrzeń około 220 ton materiału, który będzie mógł być obserwowany i badany przez naukowców. Badaniom poddany zostanie oczywiście także świeżo wybity krater. W celu badaniu składu chemicznego materiału LCROSS będzie miał na pokładzie aż sześć instrumentów naukowych. Sonda przeleci przez chmurę pyłu wyrzuconą podczas uderzenia, prześle zebrane dane na Ziemię, a potem sama uderzy w Księżyc wybijając drugi krater.

Źródło: http://www.onet.pl

Odsłony: 3166
Kategoria: