Odkryto pierwszą planetę w gromadzie otwartej gwiazd

Odkryto pierwszą planetę w gromadzie otwartej gwiazdAstronomowie znaleźli planetę w najbliższej gromadzie gwiazd. Odkrycia dokonał japoński zespół prowadzony przez B. Sato na podstawie obserwacji wykonanych w latach 2003- 2006 w Okayama Astrophysical Observatory. Planeta okrąża gwiazdę Epsilon Tauri należącą do gromady otwartej Hiady. Jest spora, ma masę nie mniejszą niż 7,6 mas Jowisza.

Od gwiazdy dzieli ją dystans prawie dwukrotnie większy niż Ziemię od Słońca. Jeden rok na tej planecie trwa około 600 dni.  Odkryto ją metodą pomiarów prędkości radialnych, tak jak większość znanych do tej pory planet. Na skutek oddziaływań grawitacyjnych z planetą, gwiazda porusza się wokół wspólnego środka masy układu gwiazda-planeta. Samej planety nie widzimy bezpośrednio, ale efekt ten można zmierzyć badając niewielkie przesunięcia linii w widmie gwiazdy. Jeżeli gwiazda się porusza, to linie minimalnie przesuwają się w stosunku do swojej normalnej pozycji. Przesunięcie w stronę fal dłuższych oznacza, ze gwiazda się od nas oddala, natomiast przesunięcie w stronę fal krótszych wskazuje na zbliżanie się gwiazdy. Aby można było powiedzieć o występowaniu planety, taki ruch musi być okresowy.

Przykładowo, na skutek oddziaływań grawitacyjnych z Jowiszem, największą planetą Układu Słonecznego, Słońce wykazuje ruch o amplitudzie 12 m/s.

Hiady to najbliższa gromada otwarta gwiazd. Składa się z około 400 gwiazd i znajduje się mniej więcej 150 lat świetlnych od Słońca. Na niebie widać ją gołym okiem jako grupkę gwiazdek w konstelacji Byka, niedaleko najjaśniejszej gwiazdy tego gwiazdozbioru - Aldebarana. Gwiazdy w tej gromadzie są młode, mają po około 600 milionów lat. Dla porównania, wiek Słońca ocenia się na 4,5 miliardów lat. Odkrycie Japończyków określa górną granicę czasu potrzebnego na formowanie się dużych planet.

Do tej pory astronomowie znaleźli już kandydatki na ponad 200 planet pozasłonecznych, ale planeta w Hiadach jest pierwszą znalezioną w gromadzie otwartej gwiazd. Źródło: onet.pl

Odsłony: 2476
Kategoria: