Mgławica NGC 2440 w pełnej okazałości

Mgławica NGC 2440 w pełnej okazałości - AstronomiaZdjęcie mgławicy NGC 2440 wykonano 6 lutego 2007r. przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a i zainstalowaną na nim kamerę Wide Field and Planetary Camera 2. Mgławica powstała poprzez odrzucenie wewnętrznych warstw gazu przez gwiazdę. Ultrafioletowe światło emitowane przez umarłą gwiazdę (białego karła) rozświetla materiał wokół niej.

Biały karzeł znajdujący się w centrum mgławicy jest jednym z najgorętszych z temperaturą około 200 000 stopni Celsjusza (400 000 stopni Fahrenheita). Chaotyczna struktura mgławicy sugeruje, iż gwiazda odrzucała zewnętrzne warstwy nieregularnie. Podczas każdego wybuchu materiał był wyrzucany w innym kierunku. Nasza galaktyka jest pełna mgławic planetarnych, które jednak nie mają nic wspólnego z planetami. Osiemnasto i dziewiętnastowieczni astronomowie nazwali je tak ponieważ obserwowane przez niewielkie teleskopy były podobne do dysków dalekich planet Urana i Neptuna.

Mgławica NGC 2440 w pełnej okazałości


Mgławica NGC 2440 znajduje się około 4 000 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Rufa (ang. Puppis). Kolory na zdjęciu odpowiadają pierwiastkom wyrzucanym przez gwiazdę. Niebieski - hel, kolor morski - tlen, czerwony - azot i wodór.

Źródło i zdjęcia: NASA

Odsłony: 12420
Kategoria: