Nowa tożsamość galaktyk

Nowa tożsamość galaktyk - AstronomiaWedług nowych danych otrzymanych z 3,6-metrowego teleskopu ESO, galaktyki NGC 5011 B i C nie znajdują się względem siebie w takiej samej odległości jak twierdzono przez ostatnie 23 lata. Obserwacje pokazują, że NGC 5011C nie jest olbrzymem, ale karłowatą galaktyką, pominiętym elementem grupy galaktyk w sąsiedztwie Drogi Mlecznej.

Galaktyka NGC 5011C jest zlokalizowana w gwiazdozbiorze Centaurus w odległości około 13 milionów lat świetlnych od Drogi Mlecznej, podczas gdy druga znajduje się około 12 razy dalej.

Wygląd NGC 5011C, z jej niską gęstością gwiazd i brakiem cech charakterystycznych sprawił, że astronomowie sklasyfikowali obiekt do karłowatej elipsowatej galaktyki znajdującej się obok.

Nowa tożsamość galaktyk - Astronomia

Galaktyki NGC 5011B (góra) and NGC 5011C (dół)


"Z drugiej strony, odległość galaktyki to jest jednakże problem" mówi Ivo Saviane, z ESO, który razem z kolegą Helmutem Jerjenem studiował ten swoisty system, "ponieważ pomimo niewielkiej odległości między dwoma galaktykami to ich projekcja na niebie sugerowałaby, że rzeczywiście znajdują się w takiej samej odległości tylko 45,000 lat świetlnych, dwa razy mniejszej od Drogi Mlecznej." Ponadto, gdyby obydwie galaktyki były w takiej samej odległości, w takim razie NGC 5011C byłaby większa niż NGC 5011B w prawdziwej wielkości.

Saviane i Jerjen dlatego użyli 3.6-m teleskopu ESO przy La Silla aby uzyskać obrazy i spektra tych galaktyk. Na tej podstawie stwierdzili, że mają one różny redshifts (przesunięcie ku czerwieni). "To wskazuje, że mają one inne odległości i wcale nie są powiązane", mówi Jerjen. "Wyraźnie, NGC 5011C zalicza się do bliskiej grupy galaktyk znajdującej się blisko Centaurus, podczas gdy NGC 5011B jest częścią znacznie dalszej gromady."

Astronomowie również ustalili, że dwie galaktyki mają różne nieodłączne własności. NGC 5011B zawiera na przykład więcej ciężkich pierwiastków chemicznych niż NGC 5011C i jest prawdziwą galaktyką karłowatą. Dla porównania, nasza Droga Mleczna zawiera tysiące razy więcej gwiazd.

"Nasze nowe obserwacje potwierdzają istnienie nowego obiektu Centaurus, którego prawdziwa tożsamość pozostała ukryta z powodu zamieszania współrzędnych i złych odległości w literaturze przez ostatnie 23 lata" mówi Saviane.

Źródło i zdjęcia: astronomy.com

Odsłony: 12310
Kategoria: