Rośliny na innych planetach są... czerwone lub żółte

Rośliny na innych planetach są... czerwone lub żółteRośliny na innych planetach - jeśli istnieją - są żółte lub czerwone. Do takiego wniosku doszli naukowcy NASA, którzy badali sposób, w jaki rośliny pochłaniają światło. Astronomowie, którzy szukają życia poza Ziemią, chcą wiedzieć jakich barw roślin, czy bakterii powinni się spodziewać.

Wszystko zależy od kolorów światła, jakie dociera do danej planety z macierzystej gwiazdy. Na Ziemię pada dużo światła czerwonego i dlatego rośliny pochłaniają je bardzo skutecznie. Zatrzymują też światło niebieskie, które łatwo się wchłania. Dlatego niebieskie rośliny występują sporadycznie, czerwonych jest też stosunkowo niewiele.

Na innych planetach może być nieco inaczej. Eksperci sugerują, że ślady życia poza Układem Słonecznym prawdopodobnie mają odcień czerwonawy lub żółtawy. Amerykańscy naukowcy podkreślają jednocześnie, że znaleźli odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań dotyczących życia na Ziemi: twierdzą, że nasze rośliny są zielone, bo odbijają światło koloru zielonego, które jest im niepotrzebne.
Źródło: wp.pl

Odsłony: 2317
Kategoria: