STEREO: Trójwymiarowe obrazy Słońca

STEREO: Trójwymiarowe obrazy Słońca - Astronomia23 kwietnia, NASA przedstawi trójwymiarowe obrazy Słońca pochodzące z Solar TErrestrial RElations Observatory (STEREO). Będą one dostępne w sieci i telewizji w całym kraju. Pierwszy raz naukowcy będą mogli zobaczyć struktury atmosfery Słońca w trzech wymiarach.

Nowa wiedza poprawi prognozowanie pogody kosmicznej i znacznie ułatwi rozumienie fizyki słońca. Obrazy 3D przedstawią strukturę koronalnych wyrzutów mas na Słońcu, które być może zakłócają satelity i sieci elektromagnetyczne oraz pozwolą nam zrozumieć powody ich występowania.

STEREO (ang. Solar TErrestrial RElations Observatory, pol. obserwatorium oddziaływań Słońce-Ziemia) - para (stąd również nazwa) amerykańskich naukowych sond kosmicznych badających koronalne wyrzuty mas na Słońcu. Jest to trzecia misja NASA w ramach programu sond słoneczno-ziemskich (ang. Solar Terrestrial Probes, STP). Została "wprowadzona na rynek" w październiku 2006r. Dwie, prawie identyczne sondy ściśle ze sobą współpracują w celu otrzymywania pionierskich, trójwymiarowych obrazów atmosfery słonecznej.

Sondy będą okrążać Słońce będąc cały czas w sąsiedztwie orbity Ziemi. STEREO-A ("A" od ang. ahead - wyprzedzający) będzie znajdować się przed Ziemią (i bliżej Słońca niż Ziemia), w jej wędrówce wokoło Słońca, a STEREO-B ("B" od ang. behind - pozostający w tyle) za Ziemią, i trochę dalej od Słońca niż Ziemia. STEREO-A będzie obiegał Słońce, co 344 dni, a B, co 389 dni. Z perspektywy Słońca, odległość między statkami będzie zwiększała się co roku o 45°.

STEREO: Trójwymiarowe obrazy Słońca

STEREO-A i STEREO-B


Misja będzie prawdopodobnie trwała 2 lata, jednak istnieje możliwość jej przedłużenia o kilka kolejnych lat. Jej koszt to ok. 550 mln USD. "Pierwsze światło" (pierwsze zdjęcia) z teleskopu SEECHI na sondzie STEREO-A uzyskano 4 grudnia 2006. O ich jakości naukowcy z NASA mówili "Jesteśmy bardzo poruszeni. Czekaliśmy na realizacje wyjątkowej misji STEREO przez ponad 10 lat. Społeczność naukowa nie może być szczęśliwsza widząc te pierwsze obrazy".

Więcej informacji:
http://www.nasa.gov/mission_pages/stereo/main/index.html

 

 

Odsłony: 2866
Kategoria: