Pierwsze obrazy 3D Słońca gotowe

Pierwsze obrazy 3D Słońca gotowe - AstronomiaBliźniacze sondy NASA Solar Terrestrial Relations Observatory (STEREO) dostarczyły pierwszych trójwymiarowych obrazów Słońca. Po raz pierwszy, naukowcy będą mogli zobaczyć struktury w jego atmosferze w trzech wymiarach. Pomogą one w rozumieniu fizyki Słońca i tym samym poprawią prognozowanie pogody kosmicznej.

Gwałtowna słoneczna pogoda powstaje w atmosferze Słońca lub w jego koronie i może zakłócać satelity, radiokomunikację i sieci elektroenergetyczne na Ziemi. Korona jest podobna do strużek dymu - rzadkich i rozwichrzonych, które płyną na zewnątrz splątane wzdłuż pola magnetycznego Słońca. W słonecznej atmosferze, nie ma żadnych wskazówek pomocnych przy ocenie odległości. Wszystko pojawia się płasko w obrazie 2D.

Pierwsze obrazy 3D Słońca gotowe - Astronomia

Dzięki obrazom 3d będziemy mogli rozpoznać przepływy energetyczne w słonecznej atmosferze dużo bardziej dokładnie niż z 2-D widokami dostępnymi wcześniej. "To naprawdę pomoże nam rozumieć, że skomplikowana fizyka pójdzie dalej "powiedział Russell Howard of the Naval Research Laboratory, Waszyngton.

Nowe zdjęcia 3D Słońca wykonane przez STEREO:
http://www.nasa.gov/mission_pages/stereo/news/stereo3D_press.html

Źródło: http://spaceflightnow.com

Odsłony: 2668
Kategoria: