Wielkie widowisko na 17 urodziny teleskopu Hubbla

Wielkie widowisko na 17 urodziny teleskopu HubblaJeden z największych panoramicznych obrazów jaki kiedykolwiek został uzyskany przez teleskop Hubbla stał się punktem programu 17 rocznicy wystrzelenia i umieszczenia Teleskopu kosmicznego Hubbla na orbicie. Obraz przedstawia obszar o szerokości 50 lat świetlnych, centralny region Mgławicy Carina, gdzie widoczne są rodzące się i umierające gwiazdy.

Ten ogromny obraz ma wymiary 29,566 x 14,321 pikseli i powstał z 48 klatek.

Wielkie widowisko na 17 urodziny teleskopu Hubbla


Carina jest ogromną mgławicą usytuowaną ok. 7500 lat świetlnych daleko w południowym gwiazdozbiorze Carina. Zawiera ona tuzin albo więcej lśniących gwiazd, których masa jest co najmniej 50 - 100 razy większa od masy Słońca.
Najbogatsza jest gwiazda eta Carinae, znajdująca się po lewej stronie, która zbliża się już do ostatniej fazy życia, co zapowiada eksplozję i pojawienie się bardzo jasnej supernowej.

Wielkie widowisko na 17 urodziny teleskopu Hubbla

Krajobraz Mgławicy Carina jest ukształtowany przez wiatr i promieniowanie ultrafioletowe pochodzące z olbrzymich gwiazd znajdujących się w tym ogromnym skupisku pyłów i gazów, które przez astronomów zostało porównane do "piekła".

Wielkie widowisko na 17 urodziny teleskopu Hubbla


Kosmiczny Teleskop Hubbla podczas 17 lat swojej pracy na orbicie ziemskiej wykonał już niemal 800,000 obserwacji. Hubble nie podróżuje do gwiazd, planet i galaktyk.  Obrazy uzyskuje ponieważ kręci się wokół Ziemi z szybkością 17,500 mil na godzinę. Za jego 17 lat życia, teleskop zrobił niemal 100,000 podróży wokół naszej planety.

Źródło: ESA

Odsłony: 3984
Kategoria: