Duża plama na Słońcu!

Duża plama na Słońcu!Od kilku dni można obserwować dość dużą plamę na Słońcu oznaczoną numerem 0953. W tej chwili przesuwa się ona ku środkowi tarczy. Teraz widać więcej szczegółów jej budowy. Składa się z dużego półcienia oraz z dwóch małych półcieni z nim sąsiadujących. Jest to jedna z największych plam jakie mogliśmy obserwować ostatnimi czasy.

Plamy istnieją nie dłużej niż przez kilka miesięcy ale większość z nich zaledwie kilka dni. Powierzchnia Słońca jest bardzo gorąca. Ciepło z wnętrza wydostaje się na zewnątrz, tworząc ziarnistą strukturę. Wielkie języki gorących gazów zwane protuberancją mogą wznosić się nad jego powierzchnię na 96 tysięcy kilometrów. Czasami wielkie wybuchy zwane słonecznymi rozbłyskami wznoszą się nad powierzchnią nawet na kilka minut.

Przypominamy, że bezpośrednie patrzenie na Słońce przez instrumenty optyczne jest niebezpieczne i może doprowadzić do uszkodzenia wzroku, więc nigdy nie patrzcie przez swój sprzęt bezpośrednio na naszą gwiazdę.

Aby zobaczyć plamy na Słońcu należy zastosować odpowiednie filtry przed okularem.

Plamę 0953 można już dostrzec przez prostą lornetkę (oczywiście przy zastosowaniu wyżej wspomnianego filtru) i wrażenia powinny być super.

Odsłony: 2169
Kategoria: