Corot znajduje swoją pierwszą planetę

Corot znajduje swoją pierwszą planetę - AstronomiaCorot dostarczył na Ziemię pierwszych obrazów olbrzymiej planety okrążającej po orbicie inną gwiazdę. Nieoczekiwany poziom dokładności danych pokazuje, że Corot będzie mógł "zobaczyć" skaliste planety - być może nawet tak małe jak Ziemia - i być może dostarczy nam informacji o ich chemicznym składzie.

Pierwsza planeta wykryta przez Corota, nazywa się 'COROT-Exo-1b'i jest bardzo gorącym olbrzymem gazowym, z promieniem równym 1.78 promienia Jowisza.

Okrąża ją po orbicie gwiazda podobna do naszego Słońca z okresem z około 1,5 dnia. 'COROT-Exo-1b' jest usytuowany około 1500 lat świetlnych od nas, w kierunku gwiazdozbioru Jednorożec (Monoceros). Skoordynowane spektroskopowe obserwacje z ziemi również pozwoliły na ustalenie, iż masa tej planety jest równa około 1,3 masy Jowisza.

Corot znajduje swoją pierwszą planetę - Astronomia

Rysunek przedstawia wrażenie artysty na temat Jowisza mijającego Słońce


Corot obserwował planetę przez 50 dni, pokazując duże, niespodziewane zmiany jej jasności. To może być związane z magnetyczną działalnością gwiazdy. Wstępna analiza zmian w jasności pokazuje cechy sejsmiczne typowe dla gwiazd podobnych do Słońca. Ta analiza ostatecznie pomoże naukowcom rozumieć wewnętrzną strukturę gwiazdy i wiek.


Corot (ang. Convection Rotation and planetary Transits) jest wspólną misją Europejskiej Agencji Kosmicznej i Francuskiej Agencji Kosmicznej (fr. Centre National d'Études Spatiales). Satelita został wyniesiony na orbitę z kosmodromu Bajkonur 27 grudnia 2006 przez rakietę Sojuz. Głównym celem misji jest poszukiwanie planet pozasłonecznych znacznie większych od Ziemi. Naukowe obserwacej rozpoczął w lutym b.r.


Źródło: http://spaceflightnow.com

Odsłony: 2373
Kategoria: