Wulkaniczny wybuch na Marsie

Wulkaniczny wybuch na Marsie - AstronomiaSonda misji Mars Exploration Rover Spirit odkryła dowody starożytnej wulkanicznej eksplozji w kraterze Gusev. Jest to pierwszy taki ślad jaki znaleziono na Marsie podczas tej misji. Teren dookoła zdominowany jest przez skały bazaltowe. Erupcja bazaltu spowodowała wypływ ciekłej lawy z wulkanu, która w kontakcie z wodą, a dokładniej ciśnienie z pary wyolbrzymiło rozmiary erupcji.

Wulkaniczny wybuch na Marsie - Astronomia

Jednym z najsilniejszych dowodów na erupcję wulkanu są ślady bomb wulkanicznych na tym terenie. Są to odłamki skalne wyrzucane w powietrze w czasie wybuchu wulkanicznego. Sonda Spirit przybyła na "Home Plate" w lutym 2006 i spędziła kilka miesięcy badając szczegóły "zamieszania" wody w ten proces erupcji.
Sondy Spirit i Opportunity już czwarty rok prowadzą badania na Marsie. Z powodzeniem zakończyły swoje trzymiesięczne główne misje w kwietniu 2004, i ich misje zostały już przedłużane cztery razy. Począwszy od 26 kwietnia, Spirit przejechał na Marsie 4.4 mil (7,095m), i Opportunity przejechała 6.5 mil (10,509m).

Źródło: NASA

Odsłony: 2649
Kategoria: