Najjaśniejsza Supernowa SN 2006gy

Najjaśniejsza Supernowa SN 2006gy - AstronomiaRentgenowski Teleskop Orbitalny Chandra uwiecznił najjaśniejszą jak dotąd supernową nazwaną SN 2006gy. To odkrycie wskazuje, że gwałtowne wybuchy niezwykle masywnych gwiazd miały miejsce już we wczesnym wszechświecie, i że podobny wybuch może nastąpić w naszej galaktyce.

"To był naprawdę duży wybuch, sto razy energiczniejszy niż typowa supernowa naszych czasów", powiedział Nathan Smith z Uniwersytetu w Kalifornii w Berkeley, który dowodził zespołem astronomów.

To znaczy gwiazda, która wybuchła mogła mieć tak dużą masę, jaką tylko mogą osiągnąć gwiazdy, około 150 mas Słońca. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś takiego".

Supernową dostrzegł 18 września 2006 r. Robert Quimby, student Uniwersytetu Teksańskiego. Znajdowała się ona w galaktyce NGC 1260 odległej o 240 milionów lat świetlnych.

"Ze wszystkich supernowych kiedykolwiek obserwowanych, to był król" powiedział Alex Filippenko z Uniwersytetu Kalifornii, którego zespół prowadził obserwacje za pomocą automatycznego teleskopu Katzman Automatic Imaging Telescope oraz wykonując widma 3-metrowym teleskopem w obserwatorium Licka, a także 10-metrowym teleskopem Kecka.

 

Najjaśniejsza Supernowa SN 2006gy - Astronomia

 

Przyczyną wybuchów supernowych jest przekroczenie krytycznej masy węglowo-tlenowego białego karła znajdującego się w układzie podwójnym. Ściąga on materię ze swego towarzysza i gdy zbliży się tzw. granicy Chandrasekhara wynoszącej 1.4 masy Słońca, wybucha w potężnej eksplozji. Jest to proces, który zachodzi za każdym razem w bardzo podobny sposób i jego energetyka jest zawsze taka sama.

Gwiazda, która "wyprodukowała" SN 2006gy zrzuciła dużą masę przed wybuchem. Ta duża strata masowa jest podobna do tej, którą ma gwiazda Eta Carinae (100-120 mas Słońca), która w każdej chwili może wybuchnąć jako supernowa. 2006gy SN jest odległa około 240 milionów lat świetlnych, natomiast Eta Carinae - tylko około 7,500 lat świetlnych w naszej galaktyce.

"Nie wiemy z całą pewnością czy Eta Carinae niedługo wybuchnie, ale lepiej bacznie obserwować ją na wszelki wypadek," powiedział Mario Livio z Instytutu Naukowego w Baltimore, który nie włączył się do badań. Eksplozja Eta Carinae może być najlepszym widowiskiem na niebie w historii nowoczesnej cywilizacji."

Rezultaty Smith'a i jego kolegów pojawią się w Astrofizycznym czasopiśmie naukowym The Astrophysical Journal.

Źródło: NASA

Odsłony: 12435
Kategoria: