Najstarsza gwiazda

Najstarsza gwiazda - AstronomiaMiędzynarodowy zespół astronomów kierowany przez Dr. Annę Frebel z Uniwersytetu w Teksasie przy Obserwatorium Austin McDonald ustalił ostatnio wiek starożytnej gwiazdy w naszej Drodze Mlecznej na niezwykłe 13.2 miliardy lat. Ten pomiar wyjawia nam dolną granicę wieku wszechświata i pomaga rozwikłać chemiczną historię naszej galaktyki.

"Zaskakujące, ale bardzo trudno jest określić wiek gwiazdy" powiedziała Frebel, "pomimo, że powszechnie możemy wnioskować, iż pierwotne gwiazdy muszą być bardzo stare". Takie gwiazdy musiały powstać zanim wiele generacji gwiazd chemicznie wzbogaciło naszą galaktykę.

Astronomowie mogą dokładnie mierzyć tylko wiek bardzo rzadkich starych gwiazd, które zawierają ogromne ilości pewnych typów pierwiastków chemicznych, wliczając w to promieniotwórcze pierwiastki jak tor i uran.

Frebel zrobiła niezwykle trudne pomiary ilości uranu w gwieździe HE 1523-0901 używając spektrografu UVES na jednym z czterech 8.2-metrowych teleskopów w Obserwatorium w Chile.

"Ta gwiazda jest najlepszym odkryciem uranowym do tej pory" powiedziała. HE 1523-0901 zawiera również tor, inny promieniotwórczy pierwiastek, który jest przydatny w ustalaniu wieku gwiazd".

Rezultaty te zostaną wykorzystane przez Frebel i jej zespół aby zyskać ważne wskazówki co do tworzenia i ewolucji pierwiastków chemicznych wkrótce po Wielkim Wybuchu. To również dostarczy teoretykom nowe, ważne doświadczalne dane. "Gwiazdy takie jak HE 1523-0901 są idealnymi kosmicznymi laboratoriami do nauki nukleosyntezy," powiedziała.

Źródło: astronomy.com

Odsłony: 2217
Kategoria: