Narodziny gwiazd w głowie Oriona

Narodziny gwiazd w głowie Oriona - AstronomiaKosmiczny Teleskop Spitzer pokazał malutkie gwiazdy "wykluwające" się z głowy Oriona. Według astronomów przyczyną powstania tego zjawiska był wybuch masywnej gwiazd trzy miliony lat temu. Obszar sfotografowany przez Spitzera otrzymał nazwę Barnard 30 i jest zlokalizowany w odległości około 1300 lat świetlnych od nas z prawej strony Oriona.

Orion jest chyba najwspanialszym gwiazdozbiorem na całym niebie. Wyobraża wielkiego myśliwego, który chwali się, że może zabić każdą ziemską istotę - dopóki nie trafi na skorpiona, który ukłuł go w pietę i tak pozbawił życia.

Narodziny gwiazd w głowie Oriona - Astronomia

"Celem naszych obserwacji było przeprowadzenie wszechstronnych badań nad właściwościami tego regionu" powiedział David Barrado y Navascués, z Laboratorio de Astrofísica Espacial y Física Fundamental w Madrycie w Hiszpanii. "Dzięki Spitzerowi wiemy teraz, że jest tam duża populacja małomasywnych gwiazd i brązowych karłów" dodał.

Na obrazach Spitzera w podczerwieni widać wyraźnie ciemną i gęstą "chmurę". Cząsteczki organiczne widoczne są jako zielone wstęgi. Powstały one w wyniku niekompletnego spalania się materii węglowej. Na Ziemi można je znaleźć np. w spalinach samochodowych. Odcień pomarańczowo-czerwony - to cząstki rozgrzanego pyłu z nowo powstających gwiazd. Czerwono-różowe kropki na szczycie chmury są młodziutkimi gwiazdami osadzonymi w kokonie kosmicznego gazu i pyłu. Niebieskie miejsca w obrazie to gwiazdy Drogi Mlecznej. "Uzyskane oryginalne czarno-białe obrazy naukowe są pasjonujące i aż zapierają dech" mówi Barrado y Navascués.

"Jak tylko zobaczyłem to zdjęcie, pomyślałem, że jest okładką książki. Z estetycznego punktu widzenia, zdjęcie jest piękne, rzuca się w oko. Z astronomicznego punktu widzenia, to ma wszystko, czego astronom chce: dużo- i małomasywne gwiazdy, brązowe karły i ciemny obłoki pyłu. To jest dar od natury", dodaje.

Co do obszaru Barnard 30 i innych dziecięcych gwiazd w głowie Oriona, Barrado y Navascués mówi, że ten region" bez wątpienia stanie się jednym z kamieni węgielnych gwiazdowej astrofizyki, jedną z najistotniejszych młodych gromad gwiazd".

Źródło: NASA

Odsłony: 2509
Kategoria: