Czerwcowe Lirydy

Czerwcowe Lirydy - AstronomiaOd 11 do 21 czerwca możemy obserwować na niebie Lirydy. Maksimum ich aktywności przypada 16 czerwca. Nazwa roju pochodzi od gwiazdozbioru Lutni, skąd właśnie "wylatują" owe meteory. Miejsce to nazywane jest radiantem. Radiant znajduje się dokładnie w północnej części gwiazdozbioru Lutni, niedaleko bardzo jasnej gwiazdy Wega.

 

Czerwcowe Lirydy - Astronomia

Lirydy Czerwcowe to rój wymagający weryfikacji; ich radiant nie figuruje na Roboczej Liście IMO. Wyraźną aktywność tego roju obserwowano w latach 60. (pierwszy raz w roku 1966) i 70. ubiegłego wieku. Są to jedyne jasne przesłanki dowodzące istnienie JLY. Jedynie w roku 1996 kilku niezależnych obserwatorów donosiło o zjawiskach z tego roju, jednak aktywność ta nie została jednoznacznie potwierdzona.

Data maksimum Lirydów Czerwcowych w roku 2007 zbiega się z nowiem Księżyca, zatem są to warunki niemal idealne. Meteory wchodzą do atmosfery z prędkością około 31 km/s.

Lirydów Czerwcowych należy wypatrywać w odległości około 30—50 stopni od Wegi. Należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe wyznaczanie prędkości meteorów i starannie szkicować zjawiska wybiegające z okolic gwiazdozbioru Lutni. Każde wykonane w tym okresie obserwacje za pomocą różnych technik będą bardzo cenne.

Odsłony: 11984
Kategoria: