Nadchodzą Bootydy czerwcowe

Nadchodzą Bootydy czerwcowe - AstronomiaW najbliższych dniach możemy podziwiać aktywność ciekawego roju Bootydów czerwcowych. Rój Bootydów czerwcowych dał o sobie znać na początku XX wieku. Jego bardzo wyraźną aktywność obserwowano w latach 1916, 1921 i 1927. Później pozostawał jednak uśpiony przez siedemdziesiąt lat.

Ogromną niespodziankę Bootydy sprawiły w czerwcu 1998 roku, kiedy to wielu obserwatorów na całym świecie doniosło o aktywności przekraczającej sto meteorów na godzinę. Spektakl był tym bardziej ciekawy, że Bootydy są zjawiskami jasnymi i bardzo wolnymi, a przez to łatwo dostrzegalnymi. Ten wybuch aktywności nie umknął także polskim obserwatorom, zrzeszonym w Pracowni Komet i Meteorów.

Bootydy czerwcowe zostały utworzone przez kometę 7P/Pons-Winnecke, która przeszła najbliżej Słońca w 2002 roku, a następnego jej powrotu oczekujemy za ponad rok. Wysokiej aktywności roju meteorów oczekujemy przeważnie wtedy, kiedy jego kometa macierzysta jest najbliżej naszej dziennej gwiazdy. Bootydy czerwcowe nie potwierdzają jednak tej reguły i przez to są rojem mocno nieprzewidywalnym.

 

Nadchodzą Bootydy czerwcowe - Astronomia

Pomimo tego naukowcy starają się zrozumieć zachowanie roju i modelować jego aktywność. Zrobił to Jeremie Vaubaillon z Institut de Mecanique Celeste et de Calcul des Ephemerides, który skonstruował model materii wyrzuconej z komety 7P/Pons-Winnecke podczas przejść przez peryhelium w latach 1796-2002. Okazało się, że w roku 2004, na skutek wpływu rezonansowego Jowisza, Ziemia miała możliwość spotkania się z połączonym materiałem wyrzuconym z komety podczas jej powrotów w latach 1819, 1825, 1830 i 1836. Do spotkania miało dojść 23 czerwca. Aktywność na poziomie 40-50 meteorów na godzinę potwierdzili obserwatorzy z Japonii.

W tym roku modele nie obiecują nam wysokiej aktywności, ale roje meteorów potrafią być całkowicie nieprzewidywalne, więc warto sprawdzić co pokażą tym razem.
Meteory z tego roju możemy podziwiać od 25 czerwca do 2 lipca. W tym roku maksimum aktywności oczekujemy 27 czerwca w okolicach godziny 22 naszego czasu. O tej porze, jest jeszcze w Polsce zbyt jasno na prowadzenie obserwacji, choć Słońce już od prawie godziny znajduje się pod horyzontem. Z czasem warunki szybko się jednak poprawiają, więc są spore szanse na podziwianie kilku zjawisk na godzinę. Tym bardziej warto wyjść na obserwacje, że Bootydy wchodzą w naszą atmosferę z prędkością 14 km/s, a więc są jednymi z najwolniejszych i przez to najbardziej efektownych zjawisk meteorowych.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Odsłony: 2019
Kategoria: