Wenus złączy się z Saturnem

Wenus złączy się z Saturnem - AstronomiaNa przełomie czerwca i lipca dojdzie do złączenia Wenus z Saturnem. Wieczory na przełomie czerwca i lipca znów szykują nam atrakcję na niebie. Tym razem w roli głównej wystąpią Wenus i Saturn - dwie bardzo ciekawe planety.

Wenus jest najjaśniejszym po Słońcu i Księżycu obiektem na niebie, więc konfiguracje niebieskie z jej udziałem zawsze wyglądają efektownie. Saturn dla odmiany, choć nie jest tak jasny (jego blask i tak jest jednak porównywalny z najjaśniejszymi gwiazdami na niebie), jest jedną z najładniejszych planet za sprawą swoich efektownych pierścieni.

Do właściwego zbliżenia dojdzie dokładnie w południe 1 lipca, kiedy obie planety będzie dzielił dystans 0.7 stopnia. Jest to oczywiście czas niedogodny dla obserwatorów w Polsce, ale nie przeszkadza to w tym, aby na obserwacje wybrać się wieczorem 1 lipca lub 30 czerwca.

Wtedy, około godziny po zachodzie Słońca, czyli w okolicach 22:00 naszego czasu, oba obiekty widać bardzo blisko siebie na wysokości niespełna 10 stopni nad zachodnim horyzontem.
Źródło: wp

Odsłony: 2468
Kategoria: