Ziemia jest ciut mniejsza, niż myśleliśmy

Ziemia jest ciut mniejsza, niż myśleliśmy - AstronomiaŚrednica Ziemi jest o 5 mm mniejsza niż wykazały to ostatnie badania, prowadzone pięć lat temu. Nowe dane mogą mieć znaczenie np. dla badań zmian klimatu - informuje pismo "Journal of Geodesy". Według najnowszych obliczeń średnica Ziemi wynosi 12.756.274 km - o 5 mm mniej, niż sądzono.

Choć to niewielka rozbieżność, nie jest ona jednak nieistotna. Ma znaczenie m.in. dla badań zmian klimatu - tłumaczy kierujący badaniami dr Axel Nothnagel z uniwersytetu w Bonn. Taka pozornie mała różnica jest też ważna dla pozycjonowania satelitów, które m.in. mierzą poziom mórz. Satelity te wymagają dokładności co do milimetra.  Jeśli śledzące je, naziemne stacje, nie będą precyzyjne co do milimetra, podobnie będzie z samymi satelitami.

Dokładne zmierzenie Ziemi wymagało dwuletnich prac, które polegały m.in. na wysyłaniu w przestrzeń fal radiowych. Na całym świecie fale te są odbierane przez sieć ponad 70 radioteleskopów. Ponieważ te stacje pomiarowe znajdują się od siebie dość daleko, otrzymują sygnały radiowe z lekkim opóźnieniem. Właśnie na podstawie tego opóźnienia naukowcy zmierzyli odległość pomiędzy dwoma radioteleskopami z dokładnością co do 2 mm na tysiąc km. Pomiar Ziemi to efekt międzynarodowego projektu. Swoje dane udostępniło do niego 34 partnerów z 17 krajów.
Źródło:wp

Odsłony: 1991
Kategoria: