Spitzer znalazł parę wodną na obcej, gorącej planecie

Spitzer znalazł parę wodną na obcej, gorącej planecieTeleskop Kosmiczny Spitzer zaobserwował gorącą planetę gazową za naszym Układem Słonecznym wytwarzającą parę wodną. Planeta ta nazwana została 189733b HD i jest zlokalizowana w odległości 63 lat świetlnych w gwiazdozbiorze Vulpecula (Lis).

Astronomowie przewidywali, że planety tej klasy, określone mianem "hot Jupiters", zawierają parę wodną w ich atmosferach. Najnowsze dane są przekonywujące że te "hot Jupiters" są wilgotne i zawierają wodę. "Jesteśmy podekscytowani mogąc zidentyfikować wyraźne znaki wody na planecie odległej tryliony mil stąd" powiedziała Giovanna Tinetti, z Europejskiej Agencji Kosmicznej, członek Instytutu Astrofizyki w Paryżu we Francji." Tinetti jest autorem artykułu na temat 189733b Hd, który pojawił się w najnowszym wydaniu czasopisma "Nature".

Pomimo, że woda jest niezbędnym składnikiem do życia, na "hot Jupiters" nie ma śladów życia jakichkolwiek istot żywych. Poprzednie pomiary Spitzera wskazują, że HD 189733b ma przeciętną temperaturę ok. 1,000 Kelvin (1,340 stopni Fahrenheita). Ostatecznie, astronomowie mają nadzieję przy użyciu instrumentów takich jak Spitzer znaleźć wodę na innych skalistych, nadających się do zamieszkania planetach takich jak Ziemia.

"Stwierdzając istnienie wody na tej planecie, możemy sądzić, że inne planety we wszechświecie, być może nawet skaliste, również mogą "być zaopatrzone" w wodę," powiedział współautor Sean Carey z Kalifornijskiego Instytutu Techniki w Psadenie.

Nowe odkrycia są częścią nowiutkiej dziedziny nauki badającej klimat na planetach pozasłonecznych. Astronomowie zaobserwowali zaćmienie 189733b Hd przez podczerwień teleskopu Spitzer i zauważyli, że dla każdej częstotliwości inna liczba światła jest wchłaniana przez planetę. Wzór, przez który to pochłanianie zmienia się zależnie od długości fal, które wytworzyły wodę.

"Woda jest jedyną cząsteczką, która może wyjaśniać to zachowanie" powiedział Tinetti. "Obserwowanie głównych zaćmień w podczerwieni jest najlepszą drogą do poszukiwań tej cząsteczki w planetach pozasłonecznych."

Więcej informacji:
http://www.spitzer.caltech.edu/spitzer
http://www.nasa.gov/spitzer

Źródło: NASA

Odsłony: 11377
Kategoria: