Wahadłowiec Endeavour szykuje się do startu

Wahadłowiec Endeavour szykuje się do startuNa przylądku Canaveral na Florydzie trwają przygotowania do zaplanowanego wystrzelenia na orbitę okołoziemską promu kosmicznego Endeavour. Jest to najmłodszy prom kosmiczny zbudowany przez NASA, oznaczony symbolem OV-105. Został on zbudowany w celu zastąpienia wahadłowca Challenger, głównie z części zamiennych.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opóźniła o jeden dzień start wahadłowca Endeavour. Wahadłowiec miał być gotowy do startu we wtorek 7 sierpnia, jednak przesunięto rozpoczęcie misji na środę 8 sierpnia.
Pozwoli to na dokładne przetestowanie wymienionego zaworu powietrznego w kabinie załogi. Trzydniowa procedura odliczania przed startem rozpocznie się w niedzielę.

Wahadłowiec ma dolecieć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).Na jego pokładzie znajdzie się siedmioro astronautów. Przymocują oni do niej ważącą 2,5 tony konstrukcję kratową, wymienią żyroskop pomocny w określaniu położenia statku i dostarczą na stację sprzęt oraz części zamienne.

Mają także przetestować system, który pozwoli promowi ewentualnie pozostać dłużej na orbicie dzięki pobieraniu z ISS energii elektrycznej. Jeżeli lot zostanie przedłużony z 11 do 14 dni, astronauci odbędą cztery zamiast planowanych jako minimum trzech spacerów kosmicznych.

Poprzednią misję Endeavour odbył w 2002 r. Od tego czasu Endeavour przechodził okres gruntownych modyfikacji (ang. Orbiter Major Modification - OMM), który zakończył się w lecie 2006.

Odsłony: 2298
Kategoria: