Ogromna smuga na niebie

Ogromna smuga na niebie - AstronomiaAstronomowie za pomocą teleskopu kosmicznego NASA zaobserwowali zdumiewająco długi ogon w stylu komety za gwiazdą przemykający przez przestrzeń kosmiczną. Gwiazda, o nazwie Mira (łac. "cudowny") była ulubienicą astronomów przez około 400 lat. Mimo to dopiero pierwszy raz zobaczono jej "ogon".

 

Ogromna smuga na niebie - Astronomia

Galaxy Evolution Explorer (GALEX) "obserwował" tą gwiazdę w ultrafioletowym świetle. Astronomowie zauważyli wtedy coś co wyglądało jak kometa z olbrzymim ogonem. Tak naprawdę, materiał zdmuchnięty z Miry zostawia ślad długi na ok. 13 lat świetlnych lub 20,000 razy średniej odległości Plutona od słońca. Niczego takiego nigdy wcześniej nie zauważono wokół gwiazdy.

"Byłem wstrząśnięty gdy najpierw zobaczyłem całkowicie niespodziewany, olbrzymi ogon podążający tropem za słynną gwiazdą," mówi Christopher Martin z Instytutu Techniki w Kalifornii. "To zdumiewające jak ogon Miry rozbrzmiewał echem na ogromnych, międzygwiezdnych skalach jak znajome zjawiska smugi kondensacyjnej odrzutowca albo burzliwego śladu wyścigowej łodzi motorowej." Martin jest szefem ekipy badawczej dla Galaxy Evolution Explorer.

Według astronomów ogon Miry daje wyjątkową okazję zgłębienia wiedzy na temat umierania gwiazd takich jak nasze słońce.
Mira jest czerwonym olbrzymen czyli gwiazdą, która zgubiła ogromne ilości materiału. Ponieważ Mira pędzi wzdłuż, jej ogon odprowadza węgiel, tlen i inne ważne elementy potrzebne dla nowych gwiazd, planet. Jest on widoczny teraz po raz pierwszy, został "uwolniony" po 30,000 lat.

"To jest całkowicie nowe zjawisko do nas, i jesteśmy w trakcie poznawania go" mówi współautor Mark Seibert z Observatories of the Carnegie Institution of Washington in Pasadena. "Mamy nadzieję zgłębić ogon Miry i dowiedzieć się jak najwięcej o życiu gwiazdy."

Miliardy lat temu, Mira była podobna do naszego słońca. Porównując do innych czerwonych olbrzymów, Mira podróżuje nadzwyczaj szybko, być może z powodu grawitacyjnych wzrostów od innych mijanych gwiazd.

Ogromna smuga na niebie - Astronomia

Oprócz ogona Miry, GALEX również znalazł miejsce gromadzenia się gorącego gazu przed gwiazdą, Według astronomów gorący gaz podgrzewa gaz zdmuchując gwiazdę co powoduje fluoryzowanie z ultrafioletowym światłem. Ten jarzący się materiał wiruje wtedy wokół za gwiazdą, wywołując burzliwy ślad (ogon). Proces jest podobny do pędzącej łodzi zostawiającej lekko wzburzony ślad, albo pociąg parowy produkujący smugę dymu.

Fakt, że ogon Miry tylko żarzy się ultrafioletowym światłem może wyjaśniać dlaczego inne teleskopy nie widziały tego. GALEX jest bardzo czuły na ultrafioletowe światło a także ma niezwykle szerokie pole widzenia.

Źródło:science.nasa.gov

Odsłony: 11473
Kategoria: