Na przełomie sierpnia i września - deszcz meteorów

Na przełomie sierpnia i września - deszcz meteorówNa przełomie sierpnia i września czeka nas deszcz meteorów o aktywności od 400 do 1000 meteorów na godzinę - zapowiadają astronomowie. Rój Alfa Aurygidów został odkryty przez niemieckich obserwatorów C. Hoffmeistera i A. Teichgraeberga w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1935 roku.

Mieli oni możliwość zaobserwowania około 30 meteorów w ciągu godziny. Rój Alfa Aurygidów został odkryty przez niemieckich obserwatorów C. Hoffmeistera i A. Teichgraeberga w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1935 roku. Mieli oni możliwość zaobserwowania około 30 meteorów w ciągu godziny.

Z symulacji przeprowadzonych przez Esko Lyytinena i Petera Jenniskensa z SETI Institute w Kaliforni wynika, że prawdziwy spektakl Aurygidy zafundują nam już za rok. Rój ten związany jest z kometą Kiessa ostatnio widoczną w roku 1911. Kometa ta powraca w najbliższe okolice Słońca co 2500 lat, ale na swojej orbicie pozostawia wiele gęstszych skupisk materii, które mogą dawać wysoką aktywność roju. Tak było w latach 1935, 1986 i 1994, kiedy obserwowano wzmożoną aktywność Aurygidów.

Z badań naukowców wynika, że 1 września 2007 roku Ziemia przejdzie bardzo blisko centrum gęstej smugi pyłu wyrzuconej z komety Kiessa, co może zaowocować nawet deszczem meteorów.
Lyytinen i Jenniskens szacują, że będziemy mogli obserwować nawet od 400 do 1000 meteorów na godzinę.

"Niestety moment maksymalnej aktywności wypada o godzinie 13:37 naszego czasu, czyli w Polsce w trakcie dnia. Na szczęście niejednokrotnie już zdarzały się spore przesunięcia pomiędzy przewidywanymi a rzeczywistymi momentami deszczów meteorów. Pozostaje mieć nadzieję, że tak będzie i w tym przypadku, dzięki czemu moment maksymalnej aktywności przesunie się o ładnych kilka godzin w przód i pozwoli podziwiać nam to zjawisko w pełnej krasie. Na pewno jednak warto wyjść na obserwacje zarówno w nocy z 31 sierpnia na 1 września, jak i z 1 na 2 września" - mówi dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Odsłony: 11922
Kategoria: