Silny sygnał radiowy, który dotarł do Ziemi

Silny sygnał radiowy, który dotarł do Ziemi - Astronomia28 września 2007r. Agencja PAP poinformowała o krótkim, ale bardzo silnym sygnale radiowym, który dotarł do Ziemi. Niezwykła i niespotykana dotąd erupcja fal radiowych ma bardzo odległe źródło. Wykryto ją podczas poszukiwań pulsarów we Wszechświecie. To niezwykłe zjawisko może otworzyć nowe możliwości badań kolizji gwiezdnych lub ginących czarnych dziur.

Jego źródło jest prawdopodobnie oddalone od Ziemi o ok. 3 mld lat świetlnych. Jak powiedział profesor Duncan Lorimer z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii i Krajowego Obserwatorium Radioastronomii: Ta erupcja pochodziła z odległej części wszechświata i mogła być wynikiem niezwykłego zdarzenia, takiego na przykład jak kolizja dwóch gwiazd neutronowych albo też śmiertelne tchnienie wyparowującej czarnej dziury.
Wykryto ją w trakcie przeglądania starej dokumentacji sporządzonej przy pomocy australijskiego radioteleskopu Parkes. Olbrzymi wybuch trwał wprawdzie tylko 5 milisekund. Mógł powstać przy pojedynczym, potężnym wydarzeniu kosmicznym, na przykład wybuchu supernowej albo kolizji czarnych dziur.

Matthew Bailes z Swinburne University w Australii stwierdził w oświadczeniu: Ta eksplozja jest całkowicie nowym astronomicznym fenomenem.

Odsłony: 2457
Kategoria: