Mars coraz bliżej Ziemi

Mars coraz bliżej Ziemi - AstronomiaMars jest jedną z planet, której powierzchnię możemy obserwować z detalami. Teraz z miesiąca na miesiąc warunki do jego obserwacji polepszają się i już niedługo będą one wręcz idealne. Następna taka sytuacja będzie dopiero w 2014 roku. Fani astronomii już przygotowują swoje teleskopy.

Mars cały czas zbliża się do Ziemi, więc jego jasność i rozmiar tarczy rosną. W październiku widoczny będzie w drugiej połowie nocy w gwiazdozbiorze Bliźniąt (na prawo od Księżyca - na wschodzie).

 

Mars coraz bliżej Ziemi - Astronomia

Położenie Marsa względem Księżyca w dniu 3 października 2007r.

Jego jasność wzrośnie w ciągu miesiąca od -0,2m do -0,6m Przez teleskopy będzie można zauważyć wzrost średnicy jego tarczy od 10'' do 12'', co umożliwi już dostrzeżenie szczegółów powierzchniowych. Na chwilę obecną Mars jest jeszcze daleko. Jego obecne położenie na niebie sprawia, że wschodzi dopiero z początkiem świtu i nikt nie zwraca na nią uwagi. Ale do czasu. Czas "Czerwonej Planety" już się zbliża.

Mars znajduje się obecnie pomiędzy gwiazdozbiorami Byka i Bliźniąt. Pojawia się nad wschodnim i północno-wschodnim horyzontem. Mars zbliżając się do Ziemi z tygodnia na tydzień jest coraz jaśniejszy i niedługo "prześcignie" najjaśniejszą gwiazdę na niebie jaką jest Syriusz a w drugiej połowie grudnia jasność będzie miał zbliżoną do Jowisza.

Najbliżej Ziemi planeta znajdzie się wieczorem 18 grudnia, w odległości „zaledwie” nieco ponad 88 tysięcy km, dzięki czemu jej jasność osiągnie aż -1,6m. Bardzo pomocne będzie niezwykle wysokie położenie Marsa na niebie, górującego na wysokości aż 65° nad horyzontem.
Przez teleskopy będziemy wypatrywali m.in.czap polarnych. Aby dostrzec szczegóły powierzchni Marsa wystarczy mniejszy teleskop amatorski wyposażony w pomarańczowe filtry obiektywowe bądź okularowe. Tarcza planety osiągnie w tym dniu średnicę aż 16''. W grudniu posiadacze większych teleskopów amatorskich będą mogli zaobserwować naturalne satelity Marsa: Phobosa (11,6m) i Deimosa (12,7m). Niezbędny do tego jest jednak teleskop o średnicy zwierciadła przynajmniej 20 cm oraz zasłonięcie samej, oślepiająco świecącej, planety.

Odsłony: 15607
Kategoria: