Orionidy 2007

Orionidy 2007 - Astronomia21 października - jak co roku przypada maksimum aktywności roju Orionidów. Jest to jeden z najliczniejszych roju meteorów. Jest on już aktywny od ponad dwóch tygodni jednak najlepsze dopiero przed nami. Najlepiej je obserwować w drugiej połowie nocy.

Wtedy bowiem radiant roju (czyli miejsce, z którego zdają się wybiegać jego meteory) leżący na granicy gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt znajduje się wysoko nad horyzontem. Tak więc największej ilości spadających gwiazd powinniśmy w naszym kraju oczekiwać w godzinach 2-5 nad ranem. Wypatrywać ich powinniśmy wieczorem na wschodzie, a po północy wysoko w południowej części nieba. W dniu maksimum warunki obserwacji będą dobre, bo w drugiej połowie nocy, czyli w czasie kiedy Orionidy podziwiać najlepiej, nasz naturalny satelita schowa się pod horyzontem.

Orionidy 2007 - Astronomia

Meteory z roju Orionidów pochodzą z materiału pozostawionego przez kometę Halley'a w jednym z dwóch miejsc przecięcia się jej orbity z orbitą Ziemi. Ten materiał kometarny jest rozrzucony na tak dużym obszarze, że przejście Ziemi przez niego trwa dłuższy czas - od ok. 2 października do 7 listopada. Są to zjawiska bardzo szybkie, bo wchodzą w naszą atmosferę z prędkością 66 km/s.Ich rozbłyski trwają ułamek sekundy. Pojedyncze Orionidy bywają jasne i na kilka sekund zostawiają dymne smugi. W ciągu godziny możemy spodziewać się 20-30 „spadających gwiazd”.

Orionidy są znane z tego, iż lubią sprawiać niespodzianki. To bardzo skomplikowany strumień kosmicznej materii, który lubi pokazywać dodatkowe maksima aktywności i charakteryzuje się złożoną strukturą radiantu. Na przykład, w latach 1993 i 1998, Orionidy popisały się aktywnością sięgającą 50 meteorów na godzinę nie w samym maksimum lecz w nocy z 17 na 18 października. Nie jest więc wykluczone, że i w tym roku czeka nas jakaś miła niespodzianka.

 

 

Odsłony: 2072
Kategoria: