Spektakularne obrazy z Teleskopu kosmicznego Chandra

Spektakularne obrazy z Teleskopu kosmicznego ChandraDzięki długim obserwacjom prowadzonym przez Chandra X-ray Observatory astronomowie lepiej mogą zrozumieć proces umierania i powstawania gwiazd. Uzyskano nowe spektakularne obrazy gwiazd. W promieniu około 20 000 lat świetlnych, G292.0+1.8 jest tylko pozostałością po supernowej zawierającej duże ilości tlenu znajdującej się na Drodze Mlecznej.

Obrazy z teleskopu pokazują szybko rozszerzającą się zawiłą strukturę, szczątki zawierające związki tlenu, neonu, krzemu, o których nie wiedziano przed eksplozją gwiazdy.według astronomów jest to "podręcznikowy" przykład supernowej stworzonej z masywnej gwiazdy. "...każda resztka supernowej jest skomplikowana i piękna w swojej własnej drodze" powiedział Sangwook Park z Penn State.

Przez sporządzanie mapy dystrybucji promieni X w innych pasach energetycznych, obrazy z teleskopu kosmicznego Chandra przedstawiają dystrybucję pierwiastków chemicznych wypuszczonych w supernowej. Rezultaty sugerują, że eksplozja nie była symetryczna. Na przykład, kolor niebieski (krzem i siarka) i zielony (magnez) są widoczne w górze, żółty i pomarańczowy (tlen) dominować nisko z lewej strony. Te elementy świecą się w innych temperaturach, co wskazuje na to, że wyższa temperatura jest w górnej prawej części G292.0+1.8.

Spektakularne obrazy z Teleskopu kosmicznego Chandra

Spektakularne obrazy z Teleskopu kosmicznego Chandra

Trochę niżej i z lewej strony G292.0+1.8 jest pulsar, który przypuszcza się, że zrodził się w centrum supernowej, a odrzut z wybuchu mógł przesunąć pulsar w tym kierunku.Pulsara otoczony jest tak zwaną mgławicą pulsara wiatru, namagnesowaną cząstkami wysokoenergetycznymi.

"Wykrycie pulsara i jego mgławicy wiatru potwierdza, że supernowa, wyprodukowała gwiazdę neutronową przez rozpad jądra masywnej gwiazdy" powiedział John Hughes z Rutgers University, "Umiejętność studiowania asymetrii oryginalnego wybuchu używając obrazów rentgenowskich supernowej daje nam wiele odpowiedzi na pytania związane z tymi wydarzeniami."

Źródło: NASA

Odsłony: 13257
Kategoria: