Leonidy 2007 już są

Leonidy 2007 już są - AstronomiaKażdego roku w dniach 14-21 listopada możemy obserwować "deszcz" leonidów. Pierwsze z nich będziemy mogli podziwiać w nocy ze środy na czwartek. Rój ten jest utworzony przez kometę 55P/Tempel-Tuttle, która co 33 lata wraca do wewnętrznego Układu Słonecznego. Za każdym razem gdy tam się znajduje to zostawia ślady pyłu wzdłuż swojej drogi, który staje się pięknymi meteorami.

Jest to najszybszy rój meteorów jaki znamy. W tym roku główne maksimum jest spodziewane 18 listopada w okolicach godzin 0:00-3:50 naszego czasu, a więc w momencie korzystnym dla obserwatorów w Polsce. Według różnych opinii naukowców możemy się wtedy spodziewać 40-50 meteorów na godzinę, a niektórzy dają nam nadzieję na zobaczenie nawet 60 "sztuk".

Leonidy 2007 już są - Astronomia


Aby wyprawa na leonidy była owocna ważne są trzy czynniki:
- maksimum roju w naszej lokalizacji,
- faza Księżyca,
- pogoda.
W Polsce możemy rozpocząć obserwacje już w okolicach północy. Radiant znajdzie się wtedy dopiero 20 stopni nad wschodnim horyzontem i z czasem wzniesie się coraz wyżej. W obserwacjach nie będzie przeszkadzał Księżyc, który będzie znajdował się w okolicach pierwszej kwadry i zdąży już zajść za horyzont.
Największa szansa ich zobaczenia będzie w gwiazdozbiorze Lwa (Leo - stąd nazwa Leonidy).
Ponieważ obserwacje meteorów są najprostszymi do wykonania obserwacjami astronomicznymi, można je prowadzić "gołym okiem". Fakt ten jest przyczyną ogromnej popularności tego typu obserwacji w Polsce.

 

 

Odsłony: 2234
Kategoria: