Astronomiczna zima 2007

Astronomiczna zima 2007 - AstronomiaW sobotę 22 grudnia o godz. 7:08 naszego czasu rozpocznie się astronomiczna zima. Wtedy to Słońce przechodzi ze znaku Strzelca w znak Koziorożca. Podczas zimy astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, jednak z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa.

Występowanie pór roku zależy od tzw. deklinacji, czyli odległości Słońca od równika niebieskiego. Gdy Słońce jest wysoko ponad równikiem niebieskim, na półkuli północnej dni są długie i panuje lato. Gdy deklinacja Słońca jest "ujemna", czyli Słońce znajduje się "pod" równikiem, dni są bardzo krótkie i panuje u nas zima.

Gdyby oś obrotu naszej planety była nachylona pod kątem 90 stopni do ekliptyki, nie mielibyśmy pór roku. Na każdej szerokości geograficznej dzień trwałby zawsze tyle samo, a Słońce zawsze górowało na jednej, określonej wysokości. Taka sytuacja panuje na przykład na Merkurym.
Na szczęście oś obrotu Ziemi tworzy kąt 66.5 stopnia z ekliptyką, dzięki czemu na naszej planecie występują zmiany pór roku spowodowane różną długością dnia.

W tym roku najniżej pod równikiem Słońce znajdzie się właśnie 22 grudnia o godzinie 7:08. Tego dnia w Warszawie Słońce wzniesie się maksymalnie niespełna 15 stopni nad horyzont, a dzień będzie trwał zaledwie 7 godzin i 42 minuty.

Odsłony: 1775
Kategoria: