Kwadrantydy 2008

Kwadrantydy 2008 - AstronomiaW dniach 1-5 stycznia będziemy mieli możliwość podziwiania meteorów z roju Kwadrantydów. Maksimum ich aktywności wystąpi na przełomie 3 i 4 stycznia 2008r. około godziny 7:40 naszego czasu. Jest to również moment wschodu Słońca więc w Polsce będzie już jasno.

Nie mamy się jednak czego obawiać, gdyż maksimum Kwadrantydów trwa kilka godzin, więc obserwacje pomiędzy 4 a 6:30 nad ranem, zagwarantują nam kilkadziesiąt meteorów na godzinę. Obserwatorzy liczą na 120 meteorów na godzinę w ciemnym miejscu.
Aby zobaczyć więcej niż kilka meteorów niezbędne jest czyste, ciemne niebo, z dala od świateł dużego miasta. Wtedy nie będzie potrzebna lornetka a oczy w pojedynkę pracują najlepiej ponieważ mają największe pole widzenia.

Tegoroczny deszcz tych meteorów będzie prawdopodobnie jednym z najlepszych w tym roku. Szczególnie dlatego, gdyż będziemy mieli wyjątkowo dobre warunki do ich obserwacji. W obserwacjach nie będzie przeszkadzał nam Księżyc, którego nów wystąpi 8 stycznia. Dodatkowo wysokość radiantu roju zmienia się dość znacznie - od 10 stopni w godzinach wieczornych do ponad 70 nad ranem.

Kwadrantydy 2008 - Astronomia

Kwadrantydy w przeciwieństwie do pozostałych rojów meteorów nie posiadają swojego gwiazdozbioru, z którego "wylatują". Konstelacja Kwadrantu została usunięta z map na początku XX i rozdzielona pomiędzy gwiazdozbiory Wolarza, Herkulesa i Smoka. Jedyną pozostałością po Kwadrancie jest więc aktywny rój meteorów, który możemy obserwować w pierwszym tygodniu stycznia.

Źródłem gęstego deszczu Kwadrantydów, przez który Ziemia przechodzi każdego roku około 4 stycznia jest mała asteroida o średnicy zaledwie kilku kilometrów, odkryta w marcu 2003 roku i oznaczona jako 2003 EH1. Obiekt krąży po osobliwej orbicie o dużym nachyleniu, odpowiadającej orbicie Kwadrantydów co wykazały analizy przeprowadzone wstecz przez kilka stuleci z uwzględnieniem perturbacji ze strony planet. Szacuje, że meteoroidy Kwadrantydów, jakie dziś napotykamy, opuściły 2003 EH1 zaledwie 500 lat temu (około roku 1490). Planetoida ta może być pozostałością po rozpadzie komety C/1490 Y1.

 

 

Odsłony: 1880
Kategoria: