Kwadrantydy 2008 - podsumowanie

Kwadrantydy 2008 - podsumowanie - AstronomiaKwadrantydy sprawiły ogromną niespodziankę pokazując dwa maksima, w tym wyższe, w zupełnie niespodziewanym momencie - informuje Pracownia Komet i Meteorów oraz International Meteor Organization. Kwadrantydy to młody rój meteorów, który możemy obserwować od 1 do 5 stycznia. Jego wysokie maksimum występuje w nocy z 3 na 4 stycznia.

W tym roku były wyjątkowo dobre warunki do podziwiania Kwadrantydów. Przede wszystkim w obserwacjach nie przeszkadzał nam Księżyc, którego nów wystąpił 8 stycznia. Dodatkowo wysokość radiantu roju zmienia się dość znacznie - od 10 stopni w godzinach wieczornych do ponad 70 nad ranem.
Najlepsze są więc te lata, kiedy maksimum roju występuje nad ranem - a z taką sytuacją mieliśmy mieć do czynienia w tegorocznym maksimum, którego spodziewano się w nocy z 3 na 4 stycznia w okolicach godziny 7:40 naszego czasu.

Kwadrantydy 2008 - podsumowanie - Astronomia

04:15 UT Nikon D70s + Sigma 20/1.8 @ 2.8, 30s ISO 1600, crop 50%, Radek Grochowski


Kwadrantydy sprawiły dużą niespodziankę. Jak wynika z wykresu aktywności zaprezentowanego na stronach IMO, faktycznie nad ranem jakieś maksimum pojawiło się. Najwyższa aktywność, prawie 60 meteorów na godzinę, została zarejestrowana w okolicach godziny 5-6 naszego czasu. Moment wypadł więc trochę wcześniej od oczekiwań, a aktywność była dwa razy mniejsza niż prognozowano.

To jednak nie koniec niespodzianek. Pierwszy sygnał, że mamy do czynienia z z czymś nietypowym dał Karol Fietkiewicz - kierownik sekcji radiowej Pracowni Komet i Meteorów, którego system do radiowych obserwacji meteorów zaczął notować dużą ilość zliczeń nie nad ranem, lecz w okolicach południa 4 stycznia!

Gdy spłynęły obserwacje wizualne z USA, okazało się, że obserwatorzy potwierdzili wysoką aktywność roju w tych godzinach. Według nich zupełnie niespodziewany pik pojawił się o 10:36 naszego czasu z aktywnością 102 meteorów na godzinę!

Kwadrantydy kolejny raz zaskoczyły więc pokazując zachowanie, którego nikt wcześniej nie przewidział.
Źródło: www.pkim.org

Odsłony: 11497
Kategoria: