Nowy, 24 cykl aktywności słonecznej rozpoczęty

Nowy, 24 cykl aktywności słonecznej rozpoczęty - AstronomiaNa początku stycznia pojawiła się na Słońcu plama, która zapoczątkowała kolejny 11-letni cykl aktywności słonecznej. Ostatnio było bardzo mało rozbłysków, plam i jakichkolwiek innych "wydarzeń" na Słońcu. Poprzedni cykl słoneczny, Solar Cycle 23, osiągnął swój szczytowy poziom w latach 2000-2002 z wieloma gwałtownymi burzami słonecznymi.

 Powierzchnia Słońca pokryta jest ciemnymi plamami, których średnica może sięgać 10000km. Ilość tychże plam zmienia się w ciągu jedenastoletniego cyklu. Plamy te wypromieniowują więcej energii niż inne części Słońca i właśnie dlatego, że są aktywne, posiadają ciemną barwę. Temperatura plam jest średnio o 2000K niższa niż temperatura pozostałej powierzchni Słońca. Te aktywne strefy są częstym miejscem występowania gwałtownych zjawisk erupcyjnych. W wyniku takich eksplozji w przestrzeń kosmiczną są wyrzucane ogromne ilości gazu z niesamowitą prędkością 1000km/s.

 

Nowy, 24 cykl aktywności słonecznej rozpoczęty - Astronomia

Plama oznaczona numerem 10980, jeszcze z poprzedniego cyklu oraz niewielka nowa (nr 10981), która zwiastuje cykl nr 24

Numeracją plam słonecznych zajmuje się od 5 stycznia 1972 r. amerykańska agencja NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), która m.in. monitoruje i przewiduje pogodę kosmiczną.

Nowy, 24 cykl aktywności słonecznej rozpoczęty - Astronomia

Cykl nr 24 będzie miał swoje maksimum w latach 2011-2012, kiedy to możliwe będą gwałtowniejsze burze słoneczne. Wiele satelitów obserwuje powierzchnię Słońca i bada oddziaływania wyrzucanych z niej cząstek na pole magnetyczne Ziemi. Ma to uchronić urządzenia elektroniczne wykorzystywane przez ludzkość i zapobiegać ewentualnym katastrofom związanym z niepoprawnym ich działaniem.

 

 

 

Odsłony: 3151
Kategoria: