Dobry okres do obserwacji Merkurego

Dobry okres do obserwacji Merkurego - AstronomiaDruga połowa stycznia, a w szczególności 24-25 stycznia to najlepszy okres do obserwacji Merkurego. Wznosi się on wieczorem coraz wyżej nad południowo-zachodnim horyzontem. W dniu 24 stycznia, pod koniec zmierzchu cywilnego (tj. ok. godzinę po zachodzie Słońca) planetę, świecącą z jasnością -0,4m, będzie można zobaczyć na wysokości ok. 9° nad horyzontem.

Przez teleskop zobaczymy wtedy tarczę Merkurego o średnicy 7'', w fazie zbliżonej do kwadry.Merkury jest trudną planetą do obserwacji, gdyż znajduje się w niewielkiej odległości kątowej od Słońca i oba ciała przebywają zawsze blisko siebie. Sprawia to, iż Merkury jest albo w ogóle niewidoczny, albo można go zobaczyć po zachodzie Słońca lub tuż przed jego wschodem.

Dobry okres do obserwacji Merkurego - Astronomia

Obraz z powierzchni Merkurego uzyskany przez Sondę Messenger podczas przelotu obok niej 14 stycznia 2008r.
Credit: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

Merkury jest najbliższą Słońcu, gorącą planetą, która czeka na systematyczne i szczegółowe badania. Poświęcono jej dotychczas tylko jedną misję - Marinera 10. Amerykańska sonda przeleciała 29 marca 1974 roku w odległości zaledwie 703 km od powierzchni planety. Później jeszcze dwukrotnie zbliżała się do Merkurego - we wrześniu 1974 i w marcu 1975. Niedługo jednak dowiemy się więcej o tej planecie, bowiem 3 października 2004 roku została wystrzelona w kierunku Merkurego Sonda Messenger, zaprojektowana by badać charakterystykę i środowisko Merkurego. Messenger ma w roku 2011 wejść na orbitę Merkurego i przez rok badać atmosferę, skład i strukturę powierzchni.

Odsłony: 2349
Kategoria: