Gwałtowne burze na Jowiszu

Gwałtowne burze na Jowiszu - AstronomiaJeden z naukowców Uniwersytetu w Arizonie, obserwując Jowisza przez Teleskop Kosmiczny Hubble w maju zeszłego roku, zrobił zdjęcia dwóch niezwykłych olbrzymich burz, które wybuchły na planecie ubiegłej wiosny. Erich Karkoschka z Lunar and Planetary Laboratory US jest współautorem artykułu naukowego o jego obserwacjach w styczniowym wydaniu gazety "Nature".

28 lutego 2007 sonda New Horizons przeleciała koło Jowisza, wykonując obserwacje tej planety, jej księżyców i pierścieni. Nadesłała ona obrazy wyjątkowo "spokojnej" planety. 25 marca ub. roku inni astronomowie przy użyciu Teleskopu Kosmicznego Hubble zaobserwowali początki zakłóceń na północnej szerokości geograficznej Jowisza, gdzie wieją najsilniejsze wiatry.
Takie olbrzymie burze są rzadkie. Ostatnie wystąpiły w 1990 i 1975 roku. Naukowcy interesują się takimi erupcyjnymi burzami, ponieważ są one pomocne w "głębszym" poznawaniu olbrzymich planet gazowych.

Gwałtowne burze na Jowiszu - Astronomia

Augustin Sanchez-Lavega ze Spain's Universidad del Pais Vasco był koordynatorem tych obserwacji, zarówno profesjonalnych jak i amatorskich, które rozwinęły się w następnych dniach. Amatorscy astronomowie odgrywają poważną rolę w takich rodzajach obserwacji, powiedział Karkoschka. "Odkąd profesjonalne teleskopy są stosunkowo sztywne w swoich harmonogramach, to wspaniale jest mieć amatorskie obserwacje."

Karkoschka używał Teleskopu Hubble do poznania, jak wysoko opary dochodzą do górnych warstw atmosfery Jowisza. Obserwacje prowadził na największym księżycu planety - Ganimedesie. Obserwacje Teleskopem Hubble są zaplanowane na kilka miesięcy do przodu, i burze nie pojawiły się po tej stronie planety, którą Karkoschka monitorował 9 kwietnia.

Gwałtowne burze na Jowiszu - Astronomia

Credit: NASA, ESA, IRTF,
A. Sanchez-Lavega and R. Hueso (Universidad del Pais Vasco, Spain)

Ale burze, początkowo obejmujące obszar 250 mil w szerz, urosły około pięciokrotnie w niespełna dzień. 1 maja, Karkoschka użył filtrów z ultrafioletem aby ustalić jakąś charakterystyczną cechę struktury tego zakłócenia. Karkoschka bada atmosfery zewnętrznych planet już ponad 20 lat, początkowo jako słuchacz studiów magisterskich teraz jako pracownik naukowy Lunar and Planetary Laboratory US.

 

 

Odsłony: 2904
Kategoria: