Spektakularne spotkanie Wenus z Jowiszem

Spektakularne spotkanie Wenus z Jowiszem - Astronomia1 lutego, dwie najjaśniejsze planety Układu Słonecznego pojawią się razem blisko siebie. Pomimo, iż Wenus i Jowisz wydają się być w niebezpieczeństwie zderzenia się...to tylko pozory. W tym dniu Jowisz znajdzie się w odległości 904 miliony km od Ziemi, tj. 4,5 razy dalej niż Wenus, która będzie wtedy oddalona o ok. 200 milionów km.

Wenus, planeta najbliższa Ziemi i Jowisz - największy "świat" Układu Słonecznego zbliżają się do siebie i w przyszłym tygodniu zaczną być podobne do pary niebieskich reflektorów, które będziemy mogli podziwiać bladym świtem.

1 lutego, gdy Wenus i Jowisz znajdą się tak blisko, że obserwatorzy z teleskopami będą mogli oglądać obie planety w tym samym czasie używając szerokokątnych okularów o niewielkim powiększeniu. Co więcej, cztery największe księżyce Jowisza będą również widoczne. Obserwatorzy będą mogli podziwiać sześć "światów" jednocześnie. Planety będą się powoli od siebie oddalać, ale zanim to nastąpi dołączy do nich "szczupły" Księżyc.

Spektakularne spotkanie Wenus z Jowiszem - Astronomia


4 lutego przedstawienie planetarne osiągnie swój szczyt kiedy ok. 45 minut przed wschodem Słońca, Wenus, Jowisz i Księżyc ... trzy najjaśniejsze obiekty nocnego nieba utworzą trójkąt równoramienny.

Spektakularne spotkanie Wenus z Jowiszem - Astronomia

Od 25 stycznia do 1 lutego, planet należy szukać nisko nad południowo-wschodnim horyzontem na godzinę przed świtem. Wenus znajdzie się jedynie ok. 7° nad horyzontem. Przez teleskop będzie można wtedy zobaczyć tarczę planety o średnicy 13'', w fazie zbliżającej się do pełni. Jowisz natomiast znajdzie się zaledwie 5° nad horyzontem z jasnością wynoszącą aż -2m, mimo to będzie o 1/7 mniej jasny od Wenus, która będzie mieć jasność -4.0.

Odsłony: 4422
Kategoria: