NASA prosi o pomoc

NASA prosi o pomoc - AstronomiaNASA ogłosiła w czwartek konkurs dla społeczeństwa z całego świata na nową nazwę dla kosmicznego teleskopu Gamma-ray Large Area Space Telescope, zwanego jako GLAST. Przeznaczony jest on do obserwacji w zakresie promieniowania gamma.

Umożliwi zbadanie ekstremalnych środowisk w otoczeniu supermasywnych czarnych dziur i gwiazd neutronowych, skąd docierają do nas olbrzymie ilości wysokoenergetycznych fotonów. Obserwacje GLAST będą doskonałym uzupełnieniem eksperymentów w dziedzinie fizyki cząstek. Za kilka miesięcy astronomom ukażą się zupełnie nowe obrazy Wszechświata.
W okresie od 5 do 10 lat, GLAST "przejrzy" Wszechświat, zbierze i przeanalizuje najpotężniejsze fotony pochodzące z obiektów od Słońca do dalekich galaktyk.

"Pomysł nasz ma dać ludziom możliwość wyboru nazwy, która w pełni zainteresuje ludzi misją GLAST," powiedział Steve Ritz, naukowiec z NASA's Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.

NASA prosi o pomoc - Astronomia


"Szukamy propozycji nazwy, która uchwyci podekscytowanie misją GLAST. Spodziewamy się czegoś pamiętnego by uczcić pamięć tej spektakularnej nowej astronomicznej misji", powiedział Alan Stern, administrator Nauki przy NASA Headquarters w Waszyngtonie. "Mamy nadzieję, że ktoś wymyśli nazwę, która będzie "wpadać" w ucho, będzie łatwa do wypowiedzenia. Chcemy także aby temat satelity był podejmowany zarówno przy stole w jadalni jak i w dyskusji w klasie."

Propozycje dla nowej nazwy misji mogą być akronimem ale to nie jest wymóg. Jakiekolwiek propozycje nazywania teleskopu na cześć naukowca mogą obejmować tylko imiona zmarłych naukowców, z których imion nie korzystają inne misje NASA. Wszystkie propozycje zostaną rozważone. Okres ich przesyłania kończy się z dniem 31 marca 2008. Uczestnicy muszą uzasadnić swój wybór (max. 25 słów) dlaczego ich propozycja byłaby "silną" nazwą dla misji. Można składać dowolną liczbę propozycji.
A więc do dzieła......

Odsłony: 2892
Kategoria: